Piątek, 14 czerwca 2024

Czy potrzebuję ubezpieczenia na czas remontu domu?

27 kwietnia 2021

Pierwsze pytanie, jakie ludzie zadają na temat ubezpieczenia projektu brzmi: czy naprawdę go potrzebuję? Cóż, w przypadku remontu domu to zależy. Oto krótki przewodnik po czynnikach, które decydują o tym, czy potrzebujesz specjalnej ochrony ubezpieczeniowej na czas remontu.

Ubezpieczenie drobnych prac w domu

Czy planujesz po prostu kosmetyczną modernizację, instalację nowej kuchni lub łazienki, albo dekorowanie nieruchomości przy użyciu mieszanki usług rzemieślniczych i odrobiny majsterkowania?

Jeśli tak, to dodanie ochrony przed przypadkowymi uszkodzeniami do obecnego ubezpieczenia domu powinno załatwić sprawę, pod warunkiem, że firmy pracujące w domu posiadają ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Przeczytaj szczegółowo polisę, aby zidentyfikować wszelkie ograniczenia (niektóre z nich wyraźnie wykluczają prace remontowe).

Ogólnie rzecz ujmując, ubezpieczenie domu obejmuje konstrukcję i wyposażenie od ognia, powodzi, wandalizmu, osiadania gruntu oraz szkód powstałych w wyniku włamania lub kradzieży. Polisa na wypadek przypadkowych uszkodzeń rozszerza zakres ubezpieczenia o kwestie nieumyślnego uszkodzenia stałych elementów nieruchomości. Ale - i to jest duże ale - zawsze są jakieś wyłączenia, z których jedno prawdopodobnie będzie dotyczyło wadliwego wykonania.

Uzyskaj odpowiedzi na swoje pytania dotyczące ubezpieczenia przy samodzielnej budowie podczas Weekendu Porad Ekspertów Build It w dniach 15 i 16 maja. Odbędą się prezentacje na żywo na różne tematy, a ponadto będzie można porozmawiać z ekspertami online w zaciszu własnego domu i skorzystać z ich wieloletniego doświadczenia.

Ubezpieczenie domu zapewnia ochronę przed odpowiedzialnością jako właściciel domu, ale może nie obejmować swoich obowiązków jako renowator. Tak więc, nawet jeśli uważasz, że Twoja obecna polisa jest wystarczająca, ważne jest, aby powiedzieć ubezpieczycielowi, co robisz i uzyskać od nich potwierdzenie, że jesteś objęty.Dla kontekstu, jeśli nieumyślnie wbić gwóźdź przez rurę podczas montażu półki, powinieneś być w stanie ubiegać się o naprawy i czyszczenia. Ale jeśli przedłużasz instalację wodno-kanalizacyjną, aby zainstalować nowy zlew i zepsujesz go, nie będziesz mógł ubiegać się o odszkodowanie za żadne szkody ani naprawy, ponieważ ubezpieczyciel uzna, że problemy są wynikiem wadliwego wykonania.

remont ubezpieczenie

Ubezpieczenie w przypadku rozległych projektów renowacji domu

Istnieją dwa kluczowe wskaźniki określające, czy potrzebne będzie ubezpieczenie miejsca remontu:

  • Czy będziesz mieszkać w nieruchomości?
  • Czy prace są zakwalifikowane jako poważne?

Jeśli dom nie będzie zamieszkany, wówczas standardowe ubezpieczenie domu po prostu nie wystarczy i na pewno potrzebna będzie specjalna ochrona.

Ubezpieczenie miejsca remontu może być potrzebne nawet wtedy, gdy planujesz zamieszkać w nieruchomości - szczególnie, gdy dokonujesz zmian konstrukcyjnych, rozbudowujesz lub wykonujesz wiele głównych prac samodzielnie.

Ta specjalistyczna forma ubezpieczenia obejmuje zarówno nowe prace remontowe, jak i istniejącą konstrukcję przed ryzykiem fizycznej utraty lub uszkodzenia. Tak więc w najgorszym przypadku, jeśli doprowadzisz do zawalenia się całego domu podczas wybijania nowego otworu w istniejącej ścianie, będziesz objęty ubezpieczeniem.

Jeśli narobisz bałaganu w instalacji wodno-kanalizacyjnej i dojdzie do jej pęknięcia, to podczas gdy część, która zawiodła nie będzie objęta ubezpieczeniem, wszelkie wynikłe szkody będą - i to jest ten drogi kawałek. Ubezpieczenie miejsca remontu obejmuje również kradzież materiałów (straty fizyczne), w tym naprawę szkód wyrządzonych przez złodziei w trakcie włamania.

Co z moim ubezpieczeniem zawartości?

Jeśli mieszkają Państwo w kilku pokojach podczas prowadzenia prac, to w domu mogą nadal znajdować się meble, ubrania i inne rzeczy. Ubezpieczenie placu budowy nie będzie ich obejmować, więc należy zachować ubezpieczenie mienia.

Ale ponownie, należy upewnić się, że ubezpieczyciel wie i potwierdził, że jest świadomy prowadzonych prac, ponieważ prawdopodobnie będą obowiązywać ograniczenia. Istniejąca polisa będzie zawierać klauzulę dotyczącą podwójnego ubezpieczenia, więc nie ma problemu z wykupieniem pokrycia remontowego w innym miejscu.