Niedziela, 14 kwietnia 2024

Zawiasy drzwiowe. Widoczne czy nie?

15 stycznia 2023

Drzwi nie są kompletne bez zawiasów. Są one niezbędne do sprawnego działania drzwi. Do regulacji wysokości drzwi, szerokości szczeliny oraz płaszczyzny wysunięcia skrzydła można wykorzystać zawiasy.

Zawiasy w drzwiach - kiedyś trzy, teraz dwa

Kiedyś drzwi miały dwa zawiasy. ? Teraz stosujemy trzy skrzydła, dzięki czemu otwieranie i zamykanie drzwi jest łatwiejsze i mniej stresujące. Adam Hucz, odpowiedzialny za markę drzwi wewnętrznych Invado, wyjaśnia.

Zawiasy chowane w skrzydle

To nie jest jedyny postęp w zawiasach na świecie. Zawiasy chowane są obecnie bardziej powszechne niż kiedykolwiek. Umieszcza się je w ościeżnicy i skrzydle tak, aby nie były widoczne po zamknięciu drzwi. Skrzydła bezprogowe są idealnie zlicowane z ościeżnicą.

INVADO. Drzwi Domino

Zawiasy te są trudniejsze od innych w regulacji czy smarowaniu, ale nie są czymś często stosowanym. Są też łatwiejsze w czyszczeniu. Nie są tak podatne na gromadzenie się kurzu jak zawiasy tradycyjne.

Nakładki na zawiasy

Jeśli Twoje drzwi mają widoczne zawiasy (czyli zewnętrzne), będziesz musiał zakupić specjalne zaślepki. Takie zaślepki powinny pasować do koloru klamki i zamka. Dopasowanie kolorów nie powinno być trudne. Zaślepki dostępne są w kolorze niklu, chromu, złota oraz chromu matowego.

Nasadki na zawiasy