Wtorek, 28 maja 2024

9 sposobów, aby uczynić dom przyjaznym dla środowiska

15 kwietnia 2021

Pieniądze można wykorzystać jako miernik zrównoważonego rozwoju. W jaki sposób? Cóż, za każdym razem, gdy wydajemy pieniądze na zmiany w budynkach, zużywamy zasoby. Tak więc, jeśli środek efektywności energetycznej kosztuje dużo, ale w praktyce nie robi wielkiej różnicy, jest to nie tylko kiepska inwestycja, ale także prawdopodobnie nietrwała.

Energia ucieleśniona/węgiel związany z wprowadzeniem zmian musi być porównany z energią, którą zaoszczędzimy w praktyce - nie jest dobrze wydać dużo, aby zaoszczędzić tylko trochę. Zamierzam przyjrzeć się różnym unowocześnieniom po kolei, aby przybliżyć ich charakterystykę. Ale ważne jest, aby pamiętać, że środki modernizacyjne nie powinny być rozpatrywane w oderwaniu od siebie - i oto dlaczego:

To, co robi się w jednej części budynku, nieuchronnie wpływa na zachowanie innej części.
Działania mające na celu poprawę izolacji mogą pogorszyć wentylację.
Modernizacja izolacji zmniejsza zapotrzebowanie na ciepło i dlatego może wymagać zmian w systemach grzewczych.Kiedy próbujemy wypracować opcje o najlepszej wartości, oznacza to, że ostateczny koszt może nie być związany tylko z samym działaniem. Prace towarzyszące mogą być wymagane w innych obszarach. Więcej informacji na ten temat znajduje się w części poświęconej unikaniu niezamierzonych konsekwencji.

Należy pamiętać, że każdy budynek jest inny i najbardziej odpowiednie środki będą się różnić nawet pomiędzy podobnymi budynkami. Niemniej jednak, w ogólnej kolejności pod względem efektywności kosztowej, główne opcje modernizacji są następujące:

1. Zabezpieczenie przed przeciągami

Ten środek stał się, raczej niesprawiedliwie, słabym krewnym świata modernizacji. Często ignorowany, jest prawie na pewno najbardziej opłacalnym środkiem w wielu budynkach, zwłaszcza w starszych domach, gdzie do 30% ciepła może być tracone przez przecieki powietrza. Ochrona przed przeciągami nie jest silnie promowana przez przemysł właśnie dlatego, że jest tak tania. Nie wymaga ogromnych środków ani czasu (i pracy), a w wielu przypadkach może być przeprowadzona jako zadanie dla majsterkowicza.

Zacznij od sprawdzenia uszczelek wokół okien i drzwi. Często można zauważyć pęknięcia na styku muru ceglanego i zewnętrznej ramy. Dzieje się tak dlatego, że różne materiały mają różną szybkość rozszerzania i kurczenia się pod wpływem ciepła. Drzwi i okna są również narażone na wielokrotne zużycie, co może prowadzić do mikroskopijnych przesunięć w ramie.

Dobra wiadomość jest taka, że jest to łatwe do rozwiązania. Wystarczy usunąć istniejący materiał uszczelniający wokół ościeżnicy i zastąpić go dobrej jakości produktem silikonowym (nie należy używać masy uszczelniającej do dekoracji, a już na pewno niczego, co twardnieje, np. gotowej masy szpachlowej).

Ventrolla specjalizuje się w delikatnym remoncie okien z epoki, obejmującym naprawę parapetów, dyskretną izolację przeciw przeciągom, wtórne szklenie i inne modernizacje.

Uszczelnienie wokół zamknięcia (pomiędzy skrzydłem a ramą) jest bardziej skomplikowane. W niektórych przypadkach listwę przeciwwiatrową można po prostu przybić lub przykleić do ramy. Ale na przykład w oknach skrzydłowych uszczelka musi być poprowadzona w ramie, co jest zadaniem dla fachowca. Ponieważ jest to kosztowne, zwykle przeprowadza się to w ramach bardziej kompleksowego programu naprawy i modernizacji okien.

Jeśli Twój dom ma podwieszaną drewnianą konstrukcję parteru, to prawdopodobnie istnieje znacząca ścieżka przecieku powietrza na styku ścian i podłogi. Często jest to rozwiązywane przez zastosowanie dopasowanej wykładziny, ale jeśli powróciłeś do szlifowanych podłóg z dywanem, sprawdź krawędzie pokoju, aby zobaczyć, czy powinny być one uszczelnione.

Na koniec, jeśli nadal masz otwarte kominy, które nie są używane, rozważ ich uszczelnienie. Istnieje wiele niedrogich, nieinwazyjnych rozwiązań w tym zakresie. Ponieważ w piersi komina może tworzyć się kondensacja, należy zapewnić szczątkową wentylację za pomocą cegły wentylacyjnej na dole i wywietrznika na górze.

2. Wymiana żarówek

Diody LED zużywają około jednej dziesiątej energii starych żarówek i znacznie mniej niż wcześniejsze "ekologiczne" opcje, takie jak CFL (świetlówki kompaktowe) lub halogeny. Tak, są droższe - ale koszty spadły, a poza tym działają znacznie dłużej. Tak więc zwracają się dość szybko, z wyjątkiem lamp, które są rzadko używane. Jakość światła również uległa znacznej poprawie. Więc moja rada to po prostu zrób to!

3. Dystrybucja i kontrola ogrzewania

Jednym z najbardziej opłacalnych sposobów oszczędzania energii przy niewielkich dodatkowych kosztach i zakłóceniach jest zainstalowanie lepszej kontroli ogrzewania. Jako minimum, wszystkie grzejniki powinny mieć zawory termostatyczne (TRV), więc pokoje mogą być indywidualnie kontrolowane. System powinien również posiadać programator i termostat. Bardziej zaawansowane (ale nadal niedrogie) produkty pozwalają na sterowanie ogrzewaniem, gdy jesteś poza domem - na przykład, aby opóźnić jego włączenie, jeśli późno podjąłeś decyzję o wizycie w pubie zamiast powrotu do domu.

Celuloza w postaci luźnego wypełnienia może być wylana na oddychającą membranę, w szczelinach między legarami, aby zaizolować podwieszaną podłogę drewnianą.

Izolacja rur dystrybucji gorącej wody (tych, które doprowadzają wodę do kranów, pryszniców itp.) to kolejny tani środek DIY, który często jest ignorowany. Ponieważ kocioł konwekcyjno-parowy potrzebuje kilku sekund, aby włączyć się po rozpoczęciu przepływu, ciepła woda zatrzymana w rurze pomiędzy kotłem a kranem po ostatnim użyciu może wystarczyć do umycia rąk. Nie warto podnosić podłogi tylko w tym celu. Ale jeśli masz podłogę w górze z jakiegoś innego powodu, zaizoluj wszystkie sekcje, do których możesz dotrzeć, póki możesz.

4. Modernizacja szyb

Najbardziej opłacalnym sposobem modernizacji okien z pojedynczym przeszkleniem jest dodanie dobrze zaprojektowanych szyb wtórnych, które można łatwo zdemontować i są praktycznie niewidoczne. W ostatnich latach systemy stały się znacznie lepsze. W połączeniu z zabezpieczeniem przed przeciągami i dobrym zestawem zasłon lub żaluzji, zapewni to większość korzyści płynących z przejścia na okna z podwójnymi szybami przy ułamku kosztów i energii wbudowanej.

W przypadku zabytkowej stolarki okiennej, wielką zaletą jest również zachowanie oryginalnego szkła walcowanego, które będzie miało charakterystyczne niedoskonałości, których nie da się już odtworzyć i które daje znacznie lepszą jakość odbicia.

W przypadku braku historycznego szkła, kolejną najlepszą opcją jest zachowanie ram i wymiana tafli szklanych. Jeśli istniejąca rama (lub skrzydło) nie jest szczególnie głęboka i nie może pomieścić nowoczesnego podwójnego lub potrójnego panelu szklanego, można rozważyć zastosowanie podwójnych szyb o wąskim profilu. Nowoczesne panele próżniowe mogą oferować wartości U (miara utraty ciepła)
tak niskie, jak niektóre szyby potrójne.

Jeżeli okno jest nie do naprawienia i musi zostać wymienione, może dojść do konfliktu pomiędzy najlepszą wartością a zrównoważonym rozwojem. Okna z PCWU oferują dobre wartości współczynnika U i prawie na pewno będą kosztować mniej niż zastępcze wersje drewniane. Drewno jest jednak surowcem odnawialnym, podczas gdy plastik produkowany jest z ropy naftowej (surowiec malejący).

Jednostki z PVC są również bardzo trudne do naprawy i recyklingu, podczas gdy dobrze utrzymany produkt drewniany może przetrwać w nieskończoność. Warto zauważyć, że w ostatnich latach technologie lakiernicze znacznie się poprawiły, więc okresy między kolejnymi konserwacjami okien drewnianych znacznie się wydłużyły.

ekologia

5. Izolacja ścian szczelinowych

Znana jako CWI, jest zwykle stosowana tylko do wczesnych ścian szczelinowych, które zostały zbudowane bez żadnej izolacji. Jest to jeden z niewielu obszarów, w których dysponujemy wiarygodnymi danymi, które pokazują, że przejście od zerowej izolacji do nowoczesnych standardów jest w rzeczywistości opłacalne i zazwyczaj zwraca się w ciągu siedmiu lat.

Istnieją tylko dwa powody, aby nie przeprowadzać tej modernizacji. Po pierwsze, jeśli istnieje jakiekolwiek ryzyko, że zewnętrzna powierzchnia może wpuścić wilgoć do szczeliny, wówczas instalacja CWI może stworzyć mostek przenoszący ją do środowiska wewnętrznego, powodując wilgoć i pleśń.

Płyta izolacyjna
Dostępna w firmie Soprema. Wewnętrzne płyty izolacyjne Pavadry z włókien drzewnych oferują naturalne właściwości zarządzania wilgocią.

Po drugie, szczególnie w wąskich lub trudnych do obróbki szczelinach, CWI może nie przynieść wystarczających oszczędności. Może to skłonić Państwa do rozważenia zastosowania zewnętrznej izolacji ścian (EWI) (więcej na ten temat w ostatnim rozdziale). Jeśli zdecydujesz się polegać na EWI i nie izolować w ogóle pustych przestrzeni, należy dokładnie przemyśleć projekt - w tym wszelkie ścieżki wentylacyjne przez ściany.

6. Izolacja dachu

Obecnie zalecana ilość wełny mineralnej w poddaszach wynosi 275 mm, co w przeliczeniu na stare pieniądze oznacza prawie stopę głębokości. Ale nie bierz tego do siebie: mała ilość izolacji to długa droga, a potrzeba dużo więcej, aby wykonać tylko trochę więcej pracy.

Jeśli masz co najmniej 150mm izolacji z wełny mineralnej, prawdopodobnie niewiele zyskasz dodając dodatkowe 125mm. Jednak wełna mineralna jest tania i jeśli sam wykonujesz instalację, możesz utrzymać koszty na niskim poziomie. Przy dodawaniu izolacji należy pamiętać o pozostawieniu szczeliny przy okapie, aby utrzymać wentylację przestrzeni poddasza.

Oczywiście, nie wszystkie poddasza są ustawione nad prostymi, płaskimi sufitami. Mogą to być na przykład skośne krawędzie schodzące do głównej kondygnacji poniżej, a może nawet pomieszczenie w dachu. W takich przypadkach konieczna będzie izolacja na poziomie krokwi. Jest to bardziej skomplikowane i konieczne jest pozostawienie ścieżki wentylacji poprzecznej nad izolacją (i pod pokryciem dachowym), aby powietrze mogło wpływać i wypływać, utrzymując krokwie w suchości.

Dowiedz się więcej: Określanie izolacji ścian i poddaszy

Zazwyczaj warto również dodać warstwę ochrony termicznej poniżej krokwi. Ponieważ przestrzeń nad głową może być ograniczona, pamiętaj, że niewielka ilość izolacji to bardzo dużo. Nawet 25 mm produktu o wysokich parametrach, takiego jak PIR, pomoże uporać się z mostkiem termicznym przechodzącym przez krokwie.

7. Wymiana kotła

Konwencjonalna mądrość zwykła być taka, że wymiana starego kotła to nie przelewki, ale to wymaga trochę więcej badań. Energy Saving Trust szacuje, że oszczędność na wymianie kotła klasy D w domu jednorodzinnym wyniosłaby 170 funtów rocznie. Jeżeli nowy kocioł kosztuje £2,500 do zainstalowania, wtedy ono bierze 15 rok dla inwestycji spłacać.

To nie jest daleko od oczekiwanej żywotności nowego kotła. W każdym razie, kotły zainstalowane w ciągu ostatnich 15 lat i tak powinny mieć klasę A, więc teraz sensowne jest po prostu dobre ich utrzymanie i eksploatowanie do czasu awarii, a tym samym zmniejszenie energii ucieleśnionej w ich produkcji i instalacji.

Pompy ciepła zapewniają obecnie duże oszczędności węgla dzięki dekarbonizacji dostaw energii elektrycznej i są obecnie wspierane przez program RHI (Renewable Heat Incentive). Jeśli jednak nie uwzględnimy rządowego cashbacku, to prawdopodobnie nie zaoszczędzimy wiele na rachunkach, jeśli już korzystamy z gazu sieciowego. To dlatego, że energia elektryczna jest ponad trzykrotnie droższa
cena gazu, więc aby zaoszczędzić na kosztach eksploatacji, trzeba by uzyskać współczynnik wydajności (COP) co najmniej trzy.

To jest popychanie go w szczycie sezonu grzewczego dla pompy ciepła ze źródłem powietrza (wersje gruntowe są bardziej wydajne, ale kosztują znacznie więcej, aby zainstalować). Jeśli jesteś poza siecią gazową i używasz LPG lub elektrycznego ogrzewania oporowego, wtedy pompa ciepła ma o wiele więcej sensu finansowego.

 8. Izolacja podłogi

Stałe podłogi są trudne do obróbki. Wykopywanie betonu w celu dodania izolacji pod spodem, przed położeniem jej na nowo, jest zawsze uciążliwe, zasobochłonne i kosztowne. Tymczasem izolacja nad podłogami pełnymi zmniejsza wysokość nad głową i powoduje problemy przy drzwiach, schodach i innych progach. Dlatego powtarzam maksymę, że mała izolacja to długa droga: jeśli masz tylko 25 mm wolnej przestrzeni, to produkt o wysokich parametrach (taki jak Spacetherm) może zrobić wielką różnicę.

Izolacja poddasza z koca kosmicznego
Izolacja z brytyjskiej wełny owczej CosyWool firmy Thermafleece to naturalny i oddychający produkt, który idealnie nadaje się do stosowania w domach zabytkowych.

Podłogi podwieszane są łatwiejsze do wykonania. Jeśli można się do nich dostać od dołu, wówczas pomiędzy legary można włożyć listwy z wełny mineralnej, co jest stosunkowo tanią opcją. Jeśli chcesz poprawić swoje referencje ekologiczne, możesz przejść na izolację z celulozy pochodzącej z recyklingu. Jeśli podłoga musi zostać podniesiona i zabezpieczona od góry, wtedy oczywiście praca staje się znacznie droższa.

9. Izolacja ścian pełnych

Trudno jest uzyskać wiarygodne dane na temat izolacji ścian pełnych (SWI), ale przypuszczenia sugerują, że w niektórych przypadkach okres zwrotu nakładów może przekroczyć 40 lat - stąd ostatnie miejsce na naszej liście. Istnieje również znaczne ryzyko, zwłaszcza jeśli chodzi o zastosowanie SWI w konstrukcjach otwartych na wilgoć, takich jak budynki tradycyjne (tzn. te zbudowane przed 1919 r., czyli zdecydowana większość naszych domów szeregowych).

W późniejszych, zamkniętych przed wilgocią budynkach, z prostymi elewacjami, może istnieć dobry powód do zastosowania zewnętrznych SWI. Będzie to oznaczać, że cały mur utrzymywany w izolowanej skorupie stanie się użyteczną masą termiczną (działając trochę jak duży grzejnik akumulacyjny), co może naprawdę obniżyć koszty ogrzewania. Wewnętrzne SWI jest o wiele bardziej ryzykowne, ze względu na nieuniknione mostki termiczne i sposób, w jaki izolacja zmienia ruch wilgoci w ścianach.

Ważne jest również, aby pamiętać o energii ucieleśnionej izolacji ścian pełnych (i wszystkich pracach związanych z przeniesieniem instalacji i innymi szczegółami). Co więcej, elewacje frontowe zazwyczaj posiadają drzwi oraz znaczną powierzchnię okien. Biorąc pod uwagę mostki termiczne, rzeczywiste oszczędności wynikające z obróbki pozostałej powierzchni raczej nie uzasadniają kosztów. Postępowanie z tylnymi elewacjami może być prostsze, choć wiele z nich nadal będzie miało znaczenie architektoniczne, które należy zachować.