Niedziela, 14 kwietnia 2024

Jak wybrać piec opalany drewnem

1 kwietnia 2021

W którym momencie samodzielni budowniczowie powinni zaangażować dostawcę pieca opalanego drewnem?
Jak najszybciej porozmawiaj ze specjalistą i postaraj się nawiązać dialog pomiędzy nim a Twoim architektem. Projektant domu może nie być w stanie doradzić Ci w niektórych praktycznych kwestiach, więc zaangażowanie eksperta w fazie projektowania może uchronić Cię przed kosztownymi błędami.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze modelu?

Przede wszystkim należy wybrać markę o ugruntowanej pozycji, która oferuje wysokiej jakości gwarancję i serwis posprzedażowy. Porządny piec zapewni Ci wiele dobrych lat pracy, dlatego ważne jest, abyś upewnił się, że w przyszłości będziesz mógł nabyć części zamienne, jeśli będziesz ich potrzebował. Prawidłowa instalacja jest również najważniejsza, więc upewnij się, że masz na pokładzie profesjonalistę z certyfikatem HETAS.

Prawidłowo użytkowany piec na drewno będzie generował znaczne ilości ciepła, dlatego ważne jest, aby dopasować jego wydajność do wymagań pomieszczenia. Choć kuszące jest wybranie urządzenia tylko ze względu na jego estetykę, musisz wziąć pod uwagę wydajność cieplną i wielkość obszaru, który będzie przyjmował całe to ciepło.

Poziom izolacji i obecność innych systemów dystrybucji ciepła, takich jak ogrzewanie podłogowe lub grzejniki, również muszą być brane pod uwagę. Doświadczony fachowiec weźmie pod uwagę te obszary i doradzi Ci, czy piec będzie zbyt duży i przegrzeje Twoje pomieszczenie (lub zbyt mały i nie spełni Twoich oczekiwań). Pamiętaj, że jest to produkt grzewczy, więc Twoim priorytetem powinno być dopasowanie mocy urządzenia do jego lokalizacji.

Na co jeszcze powinni zwrócić uwagę inwestorzy indywidualni podczas planowania?

Dobre umiejscowienie pieca ma kluczowe znaczenie. Nie chowaj go po prostu gdzieś, gdzie będzie dawał tylko lokalne ogrzewanie (chyba, że tego właśnie szukasz). Twój system kominowy powinien być szczegółowo rozplanowany na etapie planowania, podobnie jak drenaż czy wentylacja.

Większość problemów wynika z braku planowania, często dlatego, że ludzie nie szukali porady na wczesnym etapie. Jeśli sprowadzisz dostawcę na późniejszym etapie, może się okazać, że istnieją problemy z poprowadzeniem przewodu kominowego, co może ograniczyć miejsca, w których można umieścić piec. To samo dotyczy doprowadzenia powietrza (niezbędnego do procesu spalania).l

Choć może się to wydawać oczywiste, nadal często zdarza się, że instalatorzy spotykają się z nieruchomością, w której nie pomyślano o dostępie do wniesienia pieca do środka i trzeba usunąć nowo wstawione okna i drzwi. Nowy piec może ważyć do 150 kg lub więcej, więc ustawienie go na miejscu może być wyzwaniem, nawet na poziomie gruntu.

piec drewno

W jaki sposób przepisy dotyczące czystego powietrza wpływają na projektowanie pieców?

Nowe przepisy wchodzące w życie od 2022 roku sprawią, że piece będą musiały spełniać jeszcze wyższe standardy, zgodnie z europejską dyrektywą dotyczącą zanieczyszczenia powietrza i emisji cząstek stałych, znaną jako Ecodesign.

Przemysł wyłożył miliony funtów na uczynienie pieców bezpieczniejszymi i opracowanie nowych modeli, starannie zaprojektowanych w celu zmniejszenia emisji cząstek stałych i niespalonych gazów, a także zmniejszenia zużycia paliwa i zwiększenia efektywności energetycznej.

W Jotul przejrzeliśmy cały nasz katalog ponad 100 pieców, aby upewnić się, że każdy z nich został przebudowany tak, aby spełniał kryteria jakości powietrza. Podjęliśmy się tego zadania na długo przed terminem 2022, ponieważ wielu klientów już wiele lat temu chciało wdrożyć technologię czystego spalania.

Obecnie niezależnie przetestowane urządzenia, które wykazują dobry poziom czystości, mogą być używane w strefach kontrolowanego zadymienia, których jest sporo w całej Wielkiej Brytanii. Ten typ pieca jest wpisany na listę DEFRA exempt.

Co z jakością powietrza w pomieszczeniach?

Ostatnio ukazało się trochę negatywnej prasy w tej dziedzinie, co przyciąga uwagę ludzi. Ale te artykuły są zazwyczaj oparte na niedokładnych lub mylących danych. Najnowszy sensacyjny nagłówek powstał na podstawie badania przeprowadzonego na zaledwie 20 domach, co, jak podkreśla Stove Industry Alliance, jest zbyt małą liczbą, aby wyciągnąć jakiekolwiek prawdziwe wnioski.

Badania nie uwzględniły również innych czynników powodujących zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach, takich jak gotowanie (zwłaszcza pieczenie lub smażenie), używanie świec, odkurzanie, ścieranie kurzu, a nawet używanie tostera.