Piątek, 1 marca 2024

Różnice między grzejnikiem łazienkowym a pokojowym

22 czerwca 2021

Odpowiednia cyrkulacja powietrza i właściwe ogrzewanie są ważnymi czynnikami wpływającymi na komfort mieszkania, dlatego bardzo ważny jest montaż odpowiednich urządzeń grzewczych, które zapewnią właściwą temperaturę pomieszczeń. Innego ogrzewania wymagał będzie pokój, a innego łazienka, dlatego pamiętać należy o odpowiednim doborze grzejników w zależności od miejsca, gdzie będą montowane.

Ogrzewanie w trudnych warunkach

Grzejniki łazienkowe różnią się od tych montowanych w pokojach, ponieważ ich przeznaczeniem jest praca w znacznie trudniejszych warunkach. Łazienka charakteryzuje się podwyższonym poziomem wilgoci i natężeniem pary wodnej podczas kąpieli, dlatego elementy grzewcze muszą być przede wszystkim odporne na korozję na skutek skraplania pary wodnej, lub odpowiednio przed nią zabezpieczone. Ponadto grzejniki takie muszą charakteryzować się znacznie wyższa mocą grzewczą, by zapewnić w łazience wyższą temperaturę niż w innych pomieszczeniach.

Grzejniki specjalnie do łazienki

Najpopularniejsze grzejniki łazienkowe mają strukturę drabinkową i oprócz odpowiedniej mocy grzewczej, oraz zabezpieczeń antykorozyjnych pełnią także funkcję suszarki. Elementy poziome idealnie nadają się do suszenia np. ręczników, a odpowiednie malowanie, lub lakierowanie proszkowe zabezpiecza grzejnik przed jakąkolwiek wilgocią. Oczywiście zastosowanie takie wymusza instalację grzejnika na odpowiedniej wysokości, by był możliwie najbardziej funkcjonalny, ale pamiętać należy, by nie umieszczać go niżej niż 70 cm od podłogi i nie wyżej niż 30 cm od sufitu. Ważny jest także montaż zaworu termostatycznego, który umożliwi dostosowanie mocy grzewczej do warunków panujących w łazience.