Niedziela, 14 kwietnia 2024

15 najczęstszych błędów popełnianych podczas budowania

29 kwietnia 2021

Kiedy rozpoczynasz samodzielną budowę lub poważny remont, musisz pomyśleć o wielu rzeczach. Naturalne jest, że nie będziesz myślał o wszystkim, co może się zdarzyć po drodze.

Każdy projekt jest wyjątkowy, więc bez daru drugiego wejrzenia nie można przewidzieć, co dokładnie może się wydarzyć. Ale możesz uczyć się na błędach, które popełnili inni!

Aby Twoja podróż w kierunku budowy domu przebiegła tak gładko, jak to tylko możliwe, wypisałem kilka rzeczy, o których ludzie regularnie zapominają.

Zwykłe zastrzeżenie dotyczy tego, że nie jest to wyczerpująca lista - ale miejmy nadzieję, że jeden lub dwa z nich mogą wywołać moment "nigdy nie myślałem o tym" i zaoszczędzić trochę czasu i wysiłku, gdy
rozpocząć swój projekt w 2019 roku.

1. Wyczyść wszystkie warunki planowania

Kiedy twoja zgoda nadejdzie z lokalnego biura planowania, prawie na pewno będą do niej dołączone ograniczenia.

Wszystkie te warunki planowania będą musiały zostać uwzględnione, ale szczególną uwagę należy zwrócić na te, które zostały oznaczone jako wymagające usunięcia przed rozpoczęciem jakiegokolwiek rozwoju.

Te zazwyczaj dotyczą zatwierdzenia wyboru materiałów zewnętrznych (takich jak cegły lub okna, które będą używane).

2. Uwzględnij hibernujące nietoperze

Jeśli zostałeś poproszony o przeprowadzenie badań ekologicznych, ważne jest, aby dobrze zaplanować czas - zwłaszcza jeśli chodzi o te stworzenia.

Nietoperze hibernują od października do kwietnia, a w tym okresie nie ma możliwości obserwowania ich wlatujących i wylatujących z gawr, aby zweryfikować ich liczebność i gatunek. Jeśli się pomylisz, wydłużysz etap planowania projektu o sześć miesięcy.

Czytaj więcej: Badania nietoperzy i jak radzić sobie z nietoperzami na budowie

3. Sprawdź, czy coś jest w ziemi

Badania gleby i przeszukiwania zwykle identyfikują duże rzeczy, ale należy pamiętać, że pod powierzchnią mogą znajdować się różne rury i kable, które nie pojawiają się na żadnych planach.

To właśnie z powodu takich problemów samodzielni budowniczowie powinni zawsze odkładać na bok przyzwoity budżet na nieprzewidziane wydatki - zazwyczaj co najmniej 10% całkowitych kosztów budowy.

4. Powiadom nadzór budowlany o rozpoczęciu prac na budowie

Masz prawny obowiązek powiadomić nadzór budowlany na 48 godzin przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac podlegających zgłoszeniu. Może to być ty, twój wykonawca lub kierownik projektu, który to robi - ale to musi być zrobione, więc upewnij się, że ktoś bierze odpowiedzialność, w przeciwnym razie możesz być zmuszony do ponownego wykonania pracy.

5. Zapewnij odpowiedni sprzęt

Nie należy zakładać, że wszyscy wykonawcy dotrą na miejsce budowy ze wszystkim, czego potrzebują.

Należy skonsultować się z wykonawcami w sprawie tego, co sami przyniosą, a czego oczekują od Ciebie.

Mieszarki do cementu, płyty punktowe do zaprawy i wózki widłowe do ciężkiego terenu to tylko kilka przykładów tego, czego można oczekiwać od Ciebie.

6. Bądź przygotowany na niesprzyjającą pogodę

Ideałem jest budowanie wiosną i latem, kiedy niebo jest czyste i mało prawdopodobne, aby zagrozić postępowi prac.

Jednak w prawdziwym świecie może się okazać, że budowa rozpocznie się jesienią, a może nawet zimą. Mróz i cement nie idą ze sobą w parze, więc przygotuj się na zimne dni, zaopatrując się w zwoje hessianu, aby chronić świeżą zaprawę przed niespodziewanym mrozem.

Z wyprzedzeniem sprawdź też, gdzie możesz dostać pompę zatapialną na wypadek, gdybyś potrzebował jej do radzenia sobie z ulewnym deszczem po wykonaniu wykopów pod fundamenty.

5 najczęstszych błędów w renowacji zabytków

Bycie zbyt sztywnym na etapie planowania. Nieruchomości zabytkowe są skomplikowane, więc aby zapewnić sobie sukces, należy bardzo dokładnie poznać budynek i sposób jego funkcjonowania.
Nadmierna modernizacja. Jeśli zatrudnisz projektantów i wykonawców, którzy mają doświadczenie w nowoczesnym budownictwie, a nie w projektach związanych z dziedzictwem kulturowym, to jest to dokładnie to, co prawdopodobnie otrzymasz.Stare nieruchomości mają chybotliwe ściany, nierówne sufity, dziwne kąty i dziwne kawałki wystające tu i tam; nic nie jest pionowe. Oznacza to, że ostre kąty, kwadratowe krawędzie i płaskie sufity z płyt gipsowo-kartonowych pełne downlightów będą wyglądać nie na miejscu.
Zaniedbywanie szczegółów. Wiele z nieuchwytnego charakteru starych domów tkwi w tysiącach drobnych szczegółów, które przetrwały z różnych okresów ich historii.
Pozostawienie wszystkiego innym. Jeśli przekażesz cały projekt projektantom i wykonawcom, otrzymasz wynik, który oni chcą, a nie to, co chcesz.
Nie dając mu wystarczająco dużo czasu. Upewniam się, aby włączyć wystarczająco dużo elastyczności, że opóźniony stolarz lub elektryk nie spowoduje wszystko szlifowania do zatrzymania.

7. Chroń swoje rzeczy

Plac budowy, szczególnie na wczesnych etapach, będzie miał wiele cennych narzędzi i materiałów wokół - i to może okazać się nieodpartym dla każdego ne'er zrobić dobrze, którzy go zauważyć.

Wynajmij kabinę ochronną, w której będziesz mógł przechowywać drogie rzeczy przez noc. Jeśli chcesz uniknąć opłat za wynajem, opłacalnym rozwiązaniem może być stary kontener transportowy.

8. Powiedz sąsiadom, co planujesz zrobić

Podejmujesz się projektu, który sprawi, że staniesz się częścią społeczności - i będzie to miało wpływ na osoby z Twojego otoczenia (zobacz moją kolumnę Roboty budowlane i relacje z sąsiadami, jako przykład tego, co mam na myśli).

Wyjaśnij więc swoim sąsiadom, co planujesz, kiedy będą prowadzone prace, jak długo będą one trwały i - co ważne - z kim mogą się skontaktować w razie problemów o każdej porze dnia i nocy.

remont dom budowa

9. Ustal, skąd będą pochodzić podstawowe usługi

Jednym z największych nieplanowanych kosztów może być podłączenie do podstawowych mediów. Nigdy nie zakładaj, że możesz podłączyć się do prądu, wody i kanalizacji tylko dlatego, że obok są takie urządzenia.

Musisz porozmawiać z dostawcami usług wcześnie (najlepiej przed ofertą na działce), aby ustalić, w jaki sposób można uzyskać dostęp do mediów, jak długo potrwa proces i ile połączenia będą prawdopodobnie kosztować.

10. Zadbaj o bezpieczeństwo na placu budowy

Place budowy mogą być niebezpiecznymi miejscami, dlatego ważne jest, aby chronić siebie i innych. Odzież ochronna jest bardzo tania i stanowi ostatnią linię obrony w zapobieganiu urazom lub gorszemu samopoczuciu.

Kup więc zestaw dla własnego bezpieczeństwa i nalegaj, aby inni (pracownicy i goście) również nosili odpowiednią odzież ochronną na placu budowy.

11. Zamów wystarczającą ilość materiałów

Może Ci się wydawać, że zaoszczędzisz pieniądze, zamawiając tylko tyle cegieł lub płytek, by spełnić wymagania Twojego projektu dotyczące m2 - ale mylisz się.

To błędne myślenie. Zawsze będą cięcia i pęknięcia na budowie, a zakup kolejnej palety w tym momencie będzie Cię kosztował bombę w postaci opłat za transport.

Zawsze zamawiaj cegły i dachówki z nadwyżką o co najmniej 10% (lub 15% w przypadku elementów z odzysku).

12. Złóż formularz CIL 6 przed rozpoczęciem prac

To jest bardzo ważne. Jeśli Twój projekt samodzielnej budowy kwalifikuje się do zwolnienia z podatku od rozwoju Community Infrastructure Levy (CIL), są cztery kroki, które należy podjąć.

Na etapie planowania należy najpierw przyjąć odpowiedzialność, a następnie złożyć część 1 formularza 7, aby ubiegać się o zwolnienie.

Kolejnym krokiem jest ten, o którym wiele osób zapomina: przed rozpoczęciem prac na budowie należy powiadomić władze lokalne, składając Formularz 6 (Powiadomienie o rozpoczęciu prac).

Jeśli tego nie zrobisz, pełna opłata CIL stanie się wymagalna. Po zakończeniu budowy należy złożyć Część 2 Formularza 7 w ciągu sześciu miesięcy od jej zakończenia.

13. Zabezpiecz swój projekt na przyszłość

Jeśli budujesz samodzielnie, masz wspaniałą okazję do stworzenia domu, który może być tak samo dostosowany do Twojego stylu życia teraz, jak i za 10 lat.

Dobrym przykładem jest przestrzeń na dachu. Jeśli istnieje możliwość jej rozbudowy w przyszłości, zastanów się, gdzie można by umieścić schody, aby tak się stało.

Potrzebne będą 2 m wysokości nad linią spadku schodów (w niektórych przypadkach dopuszczalne jest 1,9 m, ale będzie się wtedy czuło ciasno).

14. Załóż wystarczającą ilość gniazdek elektrycznych

Jest to dość tanie, aby umieścić w podwójnym gniazda zasilania podczas pierwszej pracy naprawczej, ale jest to kosztowne i uciążliwe, aby zmodernizować jeden po zakończeniu. Zastanów się mocno, gdzie powinny iść i jeśli masz wątpliwości, włóż jedno.

15. Doprowadzenie zasilania na zewnątrz

Należy zastanowić się, jakie urządzenia i instalacje elektryczne będą znajdować się na zewnątrz, a następnie ułożyć kable pancerne, aby je zasilić.

Garaże, szopy, bramy elektryczne, stawy, tarasy i oświetlenie ogrodowe są częstymi przykładami. Ponownie, jest to stosunkowo niedrogie, aby umieścić je na wczesnych etapach, ale prawdziwy ból, jeśli następnie trzeba wykopać nowo ułożone napędów i ścieżek, aby zainstalować zasilanie.

Czytaj więcej...