Piątek, 14 czerwca 2024

O czym pamiętać kładąc płytki podłogowe?

2 lipca 2021

układanie płytekTak zakup, jak i właściwe ułożenie płytek podłogowych to zadania, które mogą wprowadzać pewne zamieszanie. Nie oznacza to jednak, że mamy do czynienia z wyzwaniami, którym nie będziemy w stanie sprostać. Jeśli więc nie chcemy popełnić błędów, które mogłyby nas sporo kosztować, przed przystąpieniem do pierwszych prac powinniśmy postawić sobie przynajmniej kilka pytań. Jedno z najważniejszych dotyczy sposobu przygotowania posadzki jeszcze przed ich układaniem, nietrudno bowiem domyślić się, że nie musi być to wcale proste zadanie.

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście oczyszczenie posadzki, a następnie również usunięcie z niej wszystkich nierówności. Pewnym problemem może okazać się chłonne podłoże, nie zaszkodzi więc, jeśli przed położeniem płytek zostanie ono zagruntowane z wykorzystaniem specjalnego preparatu. Niekiedy można nakładać nowe płytki na stare wiedząc, że te ostatnie dobrze przylegają. W takim wypadku ich skuwanie nie jest konieczne, warto jednak pamiętać o ich umyciu z wykorzystaniem ciepłej wody wzbogaconej o detergent. Konieczne jest również zorientowanie się, który z przeznaczonych do tego klejów okaże się najlepszy w tym konkretnym przypadku. Problemy pojawiają się również wówczas, gdy zaczynamy zastanawiać się nad tym, ile płytek może okazać się nam potrzebnych.

jak układać płytkiPłytki zakupuje się mając na uwadze to, ile metrów kwadratowych powierzchni będzie nimi pokryte, zawsze warto jednak pamiętać o pewnej rezerwie wynoszącej nawet piętnaście procent. Już podczas cięcia część płytek może ulec uszkodzeniu, zdarza się zaś i tak, że płytki pękają na skutek ich eksploatacji, a my nie uważamy wcale, aby był to argument przemawiający za koniecznością dokonania remontu. Nie bez znaczenia jest też sposób ich wykorzystania, większa liczba płytek przydaje się więc już choćby wówczas, gdy zamierzamy układać je we wzór karo. Wielu cennych informacji na temat wykorzystywanych przez nas płytek jest w stanie dostarczyć nam ich opakowanie, nietrudno się jednak domyślić, że nie każdy radzi sobie jednakowo dobrze z ich odczytywaniem. Warto zatem upewnić się, że na opakowaniu pojawia się nie tylko nazwa ich producenta, ale również wymiar nominalny, kaliber wraz z tabelą ułatwiającą jego odczytanie, a także numer koloru lub odcienia, oznaczenie fabryczne serii, a także data produkcji. Jeśli którejś z tych informacji zabraknie może okazać się, że dokupienie płytek stanie się dość problematyczne.