Piątek, 13 września 2024

Jak zaizolować swój dom

30 kwietnia 2021

Dla większości osób podejmujących się dużego projektu renowacji, poprawa efektywności energetycznej domu będzie kluczowym celem. Aby osiągnąć ten cel, należy zająć się każdym z podstawowych elementów zewnętrznej powłoki budynku (podłogi, ściany, okna i dach) i zastanowić się, jak można poprawić ich wydajność.

W tym artykule zbadam główne opcje modernizacji każdego elementu termicznego, ale ważne jest, aby przyjąć holistyczne podejście do całego domu, tak aby wszystko działało razem.

Koniecznie trzeba wiedzieć: Dotacja dla zielonych domów
Rząd określił, w jaki sposób będzie działać nowy grant Green Homes Grant, pierwotnie ogłoszony w lipcu 2020 roku. Właściciele domów będą uprawnieni do otrzymania pieniędzy na modernizacje wtórne (takie jak podwójne szyby i izolacja przeciw przeciągom) tylko wtedy, gdy przeprowadzą tzw. prace podstawowe (takie jak dodanie izolacji i ogrzewania niskoemisyjnego).

Czytaj również: Izolacja fundamentów >>

Osoby o niskich dochodach mogą ubiegać się o 100% kosztów do kwoty £10,000, podczas gdy większość właścicieli domów może uzyskać dostęp do dwóch trzecich ceny do łącznej kwoty £5,000.

Będziesz musiał wziąć pod uwagę ryzyko związane ze zmianą struktury nieruchomości i uważać, aby uniknąć zimnych punktów (które mogą powodować kondensację), a także dokonać niezbędnych zmian w systemach grzewczych i zapewnić odpowiednią wentylację.

Bez właściwej oceny nieruchomości, nie można przewidzieć dokładnie, ile oszczędności energii zapewni każda konkretna strategia izolacji. Dzieje się tak, ponieważ domy różnią się znacznie pod względem kształtu, konstrukcji, lokalizacji, stanu i usług.

Nawet pozornie jednorodne budynki, takie jak te przy ulicach szeregowych, mogły zostać zmienione lub rozbudowane w różny sposób. Co więcej, wzorce zamieszkiwania i zużycia energii również będą się znacznie różnić. Ale podstawowe zasady pozostają takie same. Oto jak należy podejść do eko modernizacji.

izolacja dom ocieplenie

Zanim zaczniesz

Nie modernizuj izolacji, zanim nie zajmiesz się podstawową konserwacją. Dobrze utrzymany budynek będzie działał stosunkowo wydajnie, podczas gdy mokra ściana szybko przecieka energię - dlatego ważne jest, aby upewnić się, że budynek jest suchy i wolny od wad.

1. Izolacja dachu

Ciepło unosi się do góry, więc duża ilość energii może zostać utracona przez pustkę na poddaszu. Jeśli Twój dom ma spadzisty dach i płaski sufit poniżej, pozostawiając niezamieszkane poddasze, dodanie izolacji powinno być proste, tanie i opłacalne.

Zazwyczaj dąży się do umieszczenia 270 mm wełny mineralnej między legarami (i ewentualnie nad nimi). Jest jednak kilka rzeczy, o których należy pamiętać:

  • Nie popełniaj powszechnego błędu zapominając o zaizolowaniu włazu strychowego.
  • Nigdy nie blokuj okapu - w większości przypadków musi on pozostać wolny, aby umożliwić odpowiednią wentylację i tym samym zapobiec kondensacji.
  • Pustka strychowa będzie się przemieszczać poza termiczną powłokę domu, więc może być konieczne zaizolowanie okrągłych zbiorników zimnej wody, aby zapobiec ich zamarzaniu.
  •  Niewielka ilość izolacji to długa droga, natomiast potrzeba jej dużo, aby wykonać nieco więcej pracy. Może się okazać, że nie warto uzupełniać izolacji, jeśli, powiedzmy, mamy już 150 mm wełny mineralnej.
  • Być może warto rozważyć inne produkty, takie jak wełna owcza ze względu na jej naturalną trwałość lub opcje takie jak celuloza wdmuchiwana, jeśli przestrzeń jest trudno dostępna.
  • Jeśli dach został już przekształcony w przestrzeń mieszkalną, wszelkie uzupełnienia cieplne będą musiały być zintegrowane z pochyłymi sufitami - co może stanowić większe wyzwanie. W większości modernizacji, izolacja jest dodawana pomiędzy krokwiami, ale konieczne będzie pozostawienie szczeliny powietrznej powyżej, aby umożliwić wystarczającą wentylację poprzeczną.

Można to uzupełnić warstwą pod krokwiami, ale to oczywiście zmniejszy wysokość dachu. Aby zminimalizować ten efekt, zwykle stosuje się tu wysokowydajną izolację z pianki sztywnej.

2. Izolacja podłóg na gruncie

Stałe podłogi na gruncie są trudne - a czasem wręcz niemożliwe - do zaizolowania. Zwykle nie jest opłacalne odkopywanie ich i dodawanie pod nimi ochrony termicznej, a dodanie izolacji na wierzchu podniesie poziom podłogi i prawdopodobnie spowoduje problemy przy drzwiach i klatkach schodowych. Zamiast tego warto pomyśleć o zainwestowaniu w dobrej jakości podkład, który w większości przypadków skutecznie wykona swoją pracę.