Piątek, 14 czerwca 2024

Jak zaplanować inteligentny dom

19 kwietnia 2021

Na jakim etapie zazwyczaj angażuje się Pan w projekt?

Chcemy, aby ludzie kontaktowali się z nami jak najwcześniej. W zależności od wielkości i złożoności projektu, lubimy być zaangażowani, gdy projektant jest jeszcze w trakcie tworzenia układu.

Pozwoli nam to zaplanować pomieszczenie na rośliny - serce inteligentnego domu. Oczywiście nadal możliwe jest projektowanie w technice na nieco późniejszych etapach, ale w momencie przyznania pozwolenia na budowę, naprawdę powinieneś mieć swojego specjalistę od inteligentnych domów na pokładzie.

Dlaczego self builders & renowatorzy powinni myśleć o tym tak wcześnie?

Jeśli masz inteligentne tech w umyśle od początku, można zaplanować bardziej bezproblemowe domu. Pomyśl o zautomatyzowanych żaluzje dla dużych drzwi dwuskrzydłowych, na przykład. Jeśli chcesz, aby były one wpuszczone i ukryte, aby nie psuły widoku na zewnątrz, musisz uwzględnić to na etapie projektowania. Jeśli zostawisz to na ostatnią chwilę, skończysz z żaluzjami zamontowanymi na ścianach, zakłócającymi ten jakże ważny widok.

Porozmawiaj z ekspertami o swoim projekcie i skorzystaj z ich wieloletniego doświadczenia podczas Weekendu Porad Ekspertów Build It w dniach 15 i 16 maja.
Obejrzyj prezentacje na żywo na różne tematy związane z samodzielnym budowaniem i renowacją domu i uzyskaj odpowiedzi na swoje szczegółowe pytania. 

Kolejną kluczową kwestią jest budżet. Niektórzy ludzie planują każdy szczegół swojego projektu, ale zostawiają technologię inteligentnego domu na koniec i są zaskoczeni, gdy nie mogą sobie pozwolić na to, czego chcą. Jeśli omówisz ten element na wcześniejszym etapie, możesz upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsca w budżecie, aby uwzględnić technologię, którą chcesz określić.

Należy również zaplanować wcześniej, aby upewnić się, że wszystkie właściwe przewody zostaną podłączone. Aby zapewnić sukces inteligentnego domu, Ty i Twój wykonawca elektryczny powinniście omówić koszt instalacji odpowiedniego okablowania, poziom okablowania i miejsce, w którym będzie ono przebiegać. Na przykład, standardowy dom może nie mieć okablowania wokół okien, ale jeśli chcesz włączyć inteligentne żaluzje, to właśnie tam je będziesz miał! Dobra firma może doradzić właściwą specyfikację w zakresie okablowania.

inteligentny dom

W jaki sposób zaprojektować system, który będzie działał na korzyść użytkownika?

Po pierwsze, mamy spotkanie w sprawie oceny potrzeb. Przyjrzymy się, ile osób liczy rodzina i czy planowane są zmiany w tej liczbie. Zastanowimy się, w jaki sposób każdy z nich słucha muzyki lub ogląda telewizję, jak ważne jest dla nich bezpieczeństwo i jakiego rodzaju sterowania ogrzewaniem lub oświetleniem mogą potrzebować. Na przykład, możemy rozdzielić oświetlenie podłogowe, ścienne i sufitowe tak, aby wszystkie te elementy były sterowane jako odrębne jednostki. Albo możemy je ujednolicić tak, aby można było je wszystkie włączać i wyłączać jednym przyciskiem. To całkowicie zależy od tego, co użytkownik uzna za najbardziej funkcjonalne. Twoje wymagania dotyczące pracy w domu są kolejnym ważnym aspektem do rozważenia, zwłaszcza w obecnym klimacie.

Następnie tworzymy rozwiązanie w oparciu o obecne i przyszłe wymagania użytkownika. Na przykład, małe dzieci mogą być szczęśliwe słuchając muzyki, jaką mama i tata grają teraz, ale kiedy staną się nastolatkami, jest mało prawdopodobne, aby nadal tak było! Następnie prześlemy projekt i wspólnie przedyskutujemy ewentualne poprawki. Po ustaleniu poszczególnych stref i systemów, dopracujemy je, zanim zbudujemy, przetestujemy i zainstalujemy system. Zapewniamy również bieżące wsparcie, konserwację i aktualizacje.

Jakich wydatków należy się spodziewać na swój inteligentny dom?

Jeśli osoba budująca samodzielnie przychodzi uzbrojona w określony budżet, możemy pokierować ją we właściwym kierunku, aby spełnić jej wymagania w ramach posiadanych środków. Jako ogólny pomysł, podstawowy inteligentny dom dla 4-osobowego domu rodzinnego zaczyna się od około 15 000 funtów, plus okablowanie i wyposażenie.

Naprawdę, wszystko sprowadza się do indywidualnych wymagań. Niektórzy użytkownicy mogą chcieć telewizora 4K w każdej sypialni i pokoju dziennym, podczas gdy inni będą całkowicie zadowoleni ze standardowego HD w swoich dwóch przestrzeniach życiowych. Specyfikacja urządzeń i poziom kontroli nad każdym aspektem określi ostateczny koszt całkowity.

Co self builders & renowatorzy mają tendencję do przegapić podczas planowania inteligentnego domu?

Połączenie internetowe! Możesz uzyskać przyzwoitą prędkość łącza szerokopasmowego, ale to musi być dystrybuowane prawidłowo. Prowadzimy przewody strategicznie przez nieruchomości tak, że możemy umieścić punkty dostępu do podniesienia WiFi. Zalecamy również okablowanie wszystkiego, co posiada port sieciowy, np. Twojego smart TV. To zwalnia połączenie WiFi, aby lepiej działało dla wszelkich urządzeń bezprzewodowych, takich jak telefony i tablety.

Pomyśl także o rozbudowie. Nie masz jeszcze budżetu na instalację głośników w każdym pokoju? Możemy okablować pomieszczenia, w których będą one potrzebne w przyszłości, a gdy w późniejszym czasie będą dostępne fundusze, możemy zainstalować głośniki. Problemy pojawiają się, gdy nie zaplanujesz przyszłych potrzeb w ten sposób. Bardzo kosztowne jest wyburzanie zdobionych ścian, aby dodać więcej okablowania. W takim przypadku można pójść na kompromis i wybrać mniej spójne rozwiązanie bezprzewodowe.

Ważne jest również, aby wybrać specjalistę od inteligentnych domów, z którym można się dogadać. Prawdopodobnie będzie on w Twoim życiu przez długi czas, zapewniając wsparcie i aktualizacje - ja pracuję z klientami średnio przez 10 lat!