Wtorek, 28 maja 2024

Jakie płytki ceramiczne wybrać

31 maja 2021

Gdy myślimy o podłogowych płytkach ceramicznych musimy mieć świadomość tego, że nie każde rozwiązanie jest tak samo wartościowe. Na pierwszy plan powinny więc wysuwać się te z nich, które spełniają określone wymagania dotyczące tak odporności na ścieranie, jak i na silne zabrudzenia. Nie bez znaczenia jest również wysoka twardość powierzchni, a także charakterystyczna dla niej wytrzymałość na zginanie. Właśnie dlatego płytki podłogowe dzielimy na co najmniej kilka typów, mówimy więc nie tylko o płytkach szkliwionych, ale również o gresach, płytkach klinkierowych, płytkach glinianych oraz kamiennych.

Oczywiście, każdy z wymienionych typów ma charakterystyczne tylko dla siebie właściwości oraz wymiary, fakturę i gamę kolorów i wzorów. W zdecydowanej większości przypadków w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności do wykończenia ścian oraz podłóg wykorzystuje się płytki ceramiczne wysokiej klasy, dają one bowiem gwarancję trwałość i efektywności.

Co ciekawe, do płytek podłogowych dodaje się także inne elementy, szczególnie atrakcyjnie prezentujące się wówczas, gdy są wykonane z dokładnie takich samych materiałów. Dzięki temu mamy do czynienia ze znakomitymi zestawami służącymi do wykańczania powierzchni. Wśród nich znaleźć możemy listwy dekoracyjne oraz płytki dekoracyjne pełniące określone funkcje. Kupując płytki podłogowe nie możemy jednak koncentrować się wyłącznie na tym, czy wyglądają one estetycznie. Nie wolno nam zapomnieć i o tych parametrach, które mówią tak o jakości, jak i o sposobach zastosowania.