Wtorek, 28 maja 2024

O czym pamiętać wybierając kamień dekoracyjny?

7 czerwca 2021

kamień dekoracyjny w salonieKamień dekoracyjny nie jest monolitem, zaskoczeniem nie powinno być więc dla nas to, że obecnie na rynku dostępne są cztery rodzaje tego typu produktów. Na pierwszy plan wysuwa się kamień dekoracyjny na bazie gipsu znany przede wszystkim z tego, że może być wykorzystywany wyłącznie w pomieszczeniu. Modny jest jednak również malowany oraz barwiony w masie kamień dekoracyjny na bazie cementu oraz naturalny kamień dekoracyjny. Przy trzech ostatnich jego rodzajach na uwagę zasługuje to, że jednakowo skutecznie można wykorzystywać je tak na zewnątrz, jak i we wnętrzu. Wiadomo już, że kamień dekoracyjny może różnić się między sobą materiałem, z którego został wykonany, okazuje się jednak, że nie jest to wcale jedyna różnica, z którą mamy do czynienia. Nie bez znaczenia wydaje się również zróżnicowane przeznaczenie, precyzja wykonania, a nawet stopień wykończenia.

Wybierając kamień dekoracyjny spełniający oczekiwania konkretnego klienta należy zwracać uwagę na przynajmniej kilka czynników, należy jednak bezwzględnie uważać przede wszystkim na to, aby rozwiązanie przeznaczone do użytku wewnętrznego nie było stosowane na zewnątrz. Analizując produkty dostępne na rynku nie można nie dostrzec i tego, że przyczyny ekonomiczne sprawiają, że są one przede wszystkim malowane na powierzchni, a tym samym również dostępne w jednym tylko kolorze. Nieliczni producenci mają jednak odwagę i zrywają z tym trendem oferując nie tylko więcej kolorów, ale u oryginalną technikę polegającą na barwieniu kamienia w masie. Dzięki jej zastosowaniu możemy liczyć przede wszystkim na żywsze kolory, nie do przecenienia wydaje się być jednak również większa trwałość płytki.

barwiony kamień dekoracyjnyKamień barwiony w prasie ma zresztą przynajmniej jeszcze jeden plus, charakteryzuje się bowiem dużą odpornością nie tylko na obicia, ale także na zarysowania. Gdy dojdzie do obicia zachowuje swoją naturalną barwę, o czym nie można mówić w odniesieniu do kamienia dekoracyjnego malowanego jedynie na zewnątrz. Wybierając kamień dekoracyjny pamiętać należy o jego specyfice. Wyraża się ona na kilka sposobów, nie można więc zapominać już choćby o tym, że metr kwadratowy kamienia wcale nie musi być rzeczywiście miarą stosowaną przez producentach. Dzieje się tak dlatego, że wiele sklepów dokonując pomiarów uwzględnia jednocentymetrowe fugi.