Niedziela, 14 kwietnia 2024

Okna: Naprawić czy wymienić?

10 kwietnia 2021

Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę przy modernizacji okien w domu - zwłaszcza jeśli mamy do czynienia z nieruchomością z epoki. Chris Bates pomoże Ci rozważyć najlepszą drogę dla Twojego projektu
 

Okna w Twoim domu są istotnym elementem jego charakteru. Wraz z okładzinami zewnętrznymi i materiałami dachowymi tworzą część obrazu architektonicznego, który nadaje ton reszcie nieruchomości. Jeśli więc realizujesz projekt renowacji, a Twoja stolarka wymaga uwagi, decyzja o tym, jak postąpić, nie jest czymś, co należy traktować lekko.

W większości przypadków naprawa i wymiana okien na podobne do siebie jest uznawana za dozwolony rozwój (PD). Oznacza to, że zazwyczaj nie trzeba ubiegać się o specjalną zgodę na budowę, chyba że projekt zakłada znaczące zmiany.

Niektóre samorządy są w tej kwestii bardziej elastyczne niż inne, więc należy sprawdzić, jakie są wymagania. Można się spodziewać, że przed przystąpieniem do realizacji projektu należy dokładnie dopasować projekt, materiały i sposób otwierania do oryginałów. Należy pamiętać, że okna wykuszowe są prawdopodobnie klasyfikowane jako rozszerzenia, które wymagają formalnego pozwolenia.

Naprawy są zazwyczaj również dopuszczalne w budynkach zabytkowych - ale wymiana jest zwykle nieco bardziej kontrolowana i wymaga zgody na budowę. Zmiany w stylu lub wstawienie podwójnych szyb w takich nieruchomościach również będzie wymagało specjalnej zgody.

Naprawianie istniejących okien

Jeśli bierzesz się za duży projekt, w którym znajdują się zmęczone wyglądem okna, możesz łatwo pośpieszyć się z pomysłem wymiany ich na nowe produkty. Ale to nie jest jedyna opcja, ponieważ uszkodzone jednostki mogą być często przywrócone do użytku przez doświadczonego stolarza lub specjalistyczną firmę.

W rzeczywistości może się okazać, że bardziej sensowne jest odnowienie tego, co już posiadasz. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli mieszkasz w nieruchomości z epoki, gdzie zachowanie oryginalnych przykładów może być kluczem do utrzymania charakteru i wartości domu.

Nawet te okna, które wyglądają na gnijące (oznaki to łuszcząca się farba, zacinające się skrzydła i gąbczaste drewno, które można łatwo wydłubać śrubokrętem), można z powodzeniem odnowić. Parapety i dolne szyny są notorycznie słabymi punktami, ale są dość łatwe do rozwiązania. W zależności od zakresu prac może się więc okazać, że taniej będzie naprawić niż wymienić.

Dokładny proces będzie zależał od problemu i stanu ramy. Zazwyczaj wszelkie spróchniałe drewno można wyciąć lub wystrugać z powrotem do zdrowego drewna, a nowe sekcje (uformowane tak, aby pasowały do oryginałów) wkręcić w ramę. Następnie są one uszczelniane i gruntowane, gotowe do dekoracji.

Rozwój techniki szklarskiej pozwolił wiktorianom na zamontowanie dużych, jedno- lub dwuskrzydłowych okien, które maksymalizują widok i doświetlenie. Te wersje zostały odrestaurowane przez Ventrolla

W razie potrzeby całe okno można wyjąć, naprawić i wstawić ponownie - choć wiąże się to z oczywistymi kosztami. Jeśli chcą Państwo wymienić okna na podwójne szyby, specjalistyczne firmy, takie jak Sash Window Workshop i Ventrolla, mogą wymienić poszczególne skrzydła na nowe, wąskie wersje. Pozwala to na zachowanie dużej części oryginalnej jednostki, zachowanie tradycyjnego profilu i uzyskanie korzyści w postaci wyższego poziomu komfortu.

stare okno remont

Usuwanie przeciągów w oknach

Innym powszechnym problemem, który może się z czasem rozwinąć, są przeciągi. Jest to najczęstsza przyczyna znacznych strat ciepła przez stare okna (nawet bardziej niż przez pojedyncze szyby). W niektórych przypadkach pęknięcia i szczeliny mogą być wyraźnie widoczne; w innych mogą występować oznaki pleśni lub kondensacji, które kierują nas w stronę obszaru problemowego.

Dowiedz się więcej: Draught Proofing Your Home (Zabezpieczenie przed przeciągami)

Istnieją dwie główne drogi do modernizacji. Możesz wstawić odpowiednie listwy przeciwprzeciągowe (większość firm robi to oczywiście podczas naprawy okien). Alternatywnie, możesz zamontować wtórne przeszklenie za urządzeniem, po stronie wewnętrznej.

Oba środki pomogą również zredukować hałas i wnikanie kurzu. Stanowią one najmniej inwazyjne sposoby poprawy poziomu komfortu przy jednoczesnym zachowaniu wyglądu nieruchomości.

Czy warto naprawiać standardowe okna?

Ogólnie rzecz biorąc, poważna naprawa jest opłacalna tylko w przypadku zabytkowych jednostek. Na przykład rzadko kiedy jest sens próbować ratować rozpadające się okno z miękkiego drewna z lat 80-tych, ponieważ niewiele produktów z tej epoki jest wystarczająco wysokiej jakości, aby zasługiwały na renowację.

Jednak nadal opłacalne może okazać się wymienienie szyb, które są zaparowane przez kondensację pary wodnej (zwykle w wyniku uszkodzenia uszczelek), zamiast demontażu całej jednostki.

Skorodowane okna metalowe można również przywrócić do dobrego stanu dzięki specjalistycznym procesom, takim jak trawienie kwasem lub czyszczenie płomieniowe (należy pamiętać, że rdza rozszerza się, więc często wygląda gorzej niż w rzeczywistości). Szyby stalowe, które uległy wygięciu lub podobnym problemom, można w razie potrzeby naprawić za pomocą nowych przyspawanych elementów.

Wymiana okien

Naprawa starych okien nie zawsze jest opłacalna; czasami jedynym sensownym rozwiązaniem jest pozbycie się ich i rozpoczęcie od nowa. W przypadku nieruchomości z epoki jest to szczególnie prawdziwe, jeśli oryginały zostały wcześniej wymienione na tanie, nieodpowiednie wersje. Była to niestety powszechna praktyka pod koniec XX wieku.

W takich przypadkach, przywrócenie bardziej odpowiedniej stolarki otworowej może faktycznie zwiększyć wartość. Jest to również dość bezpieczna metoda w przypadku nieruchomości wybudowanej po 1960 r., w której okna nie spełniają już swojej funkcji (chyba że jest to szczególnie godny uwagi budynek, który zasługuje na podejście konserwatorskie).

Z punktu widzenia planowania wymiana okien na podobne zawsze będzie drogą najmniejszego oporu. W zależności od projektu można jednak uzyskać zgodę na zastosowanie innego materiału lub nawet bardziej nietypowego projektu (więcej na ten temat później).

Należy pamiętać, że wszystkie wymiany okien podlegają przepisom prawa budowlanego (podczas gdy remonty są z nich wyłączone).

Głównym założeniem przepisów jest zapewnienie dobrych parametrów cieplnych (poprzez część L1B) i minimalnych standardów bezpieczeństwa (część Q). Jeśli chodzi o efektywność, główne dane liczbowe mówią, że okna powinny osiągnąć minimalny wskaźnik energetyczny okna (WER) na poziomie C lub osiągnąć wartość progową współczynnika U (miara utraty ciepła) na poziomie 1,6 W/m2K.

Prawidłowo zainstalowane, fabrycznie wykonane szyby zespolone zawsze spełniają wymagane normy. Jeśli potrzebujesz jednorazowej szyby na zamówienie, każda specjalistyczna firma lub stolarz warty swojej ceny powinien wiedzieć, jak osiągnąć wymagane parametry.