Piątek, 11 października 2024
Decydując się na drewniane ogrodzenie, elewację, taras lub altankę musimy odpowiednio zabezpieczyć poszczególne detale. Na rynku istnieje wiele środków do impregnacji drewna. Wybór preparatu zależy od tego na jakie działania dany element jest narożony. Zagrożeniem dla trwałości i wyglądu drewna są grzyby, owady oraz wpływ czynników atmosferycznych (deszcz, śnieg, promienie UV). Na rynku istnieje również wiele różnych środków zabezpieczających i można do nich zaliczyć oleje, impregnaty, impregnaty z woskiem, woski, oleje, grunty, impregnaty ognioochronne, lakierobejce ozdobne oraz inne. Preparaty zabezpieczające drewno przed biokorozją można podzielić na zewnętrzne, wewnętrzne, ekonomiczne i ekologiczne oraz ze względu na długotrwałość ochrony drewna.
Ważne jest, aby zabezpieczyć strukturę drewna na zewnątrz i wewnątrz. Pokrywając drewno preparatmi grzybobójczymi i owadobójczymi chronimy jego strukturę wewnętrzną przed mikrobiologicznymi uszkodzeniami. Grzyby atakują drewno narażone na wilgoć, a owady niszczą drewno o różnym stopniu wilgotności. Dobrze więc chronić drewno przed kornikami niezależnie od tego czy będzie narażone na wilgoć czy nie. Grzyby pojawiają się w drewnie, które narażone jest na wilgoć, doprowadzając do próchnienia i osłabienia jego wytrzymałości w związku z tym należy zadbać szczególnie o elementy konstrukcyjne. Warto również zabezpieczyć drewniane detale ozdobne ponieważ drewno zaatakowane przez grzyby traci walory estetyczne. Aby zabezpieczyć drewno od wewnątrz należy posmarować odpowiednim preparatem wyłącznie surowe drewno, ponieważ nałożona uprzednio warstwa wykończeniowa uniemożliwi wniknięcie preparatu w głąb drewna.
Niezależnie od miejsca, w którym znajduje się drewno warto je zabezpieczyć aby długo cieszyć się jego naturalnym pięknem i właściwościami techniczno-wytrzymałościowymi. Kolejnym krokiem ku doskonałemu zabezpieczeniu drewna jest pomalowanie jego powierzchni lakierem, lakierobejcą, woskiem, olejem lub impregnatem w innej formie. Impregnaty do pokrywania powierzchni występują w formie bezbarwnej lub kolorowej nadającej powierzchni naturalny kolor poszczególnych gatunków drewna lub zmieniając go na inny nie występujący w naturze. Impregnaty z tej kategorii chronią przed promieniowaniem UV, szkodliwym oddziaływaniem wody oraz nadają połysk pomalowanej powierzchni drewna.
Wśród producentów preparatów chroniących drewno przez grzybami i owadami jest ATLAX, VIDARON, ŚNIEŻKA oraz TIKKURILA GRUNTY.
Zalecane preparaty do zabezpieczenia drewna od zewnątrz :ATLAX, VIDARON, ŚNIEŻKA, TIKKURILA GRUNTY, SADOLIN oraz JEDYNKA