Wtorek, 28 maja 2024

6 powodów, dla których kochamy wełniane dywany (i Ty też pokochasz)

9 lipca 2021

W Modsy jesteśmy wielkimi fanami dywanów wełnianych. Kiedy doradzamy ludziom, jak wybrać dywan, wciąż i wciąż mówimy o wełnie. W rzeczywistości, gdybyśmy mogli wybrać tylko jeden materiał na dywan do końca naszego życia, byłaby to wełna. Dlaczego, zapytacie? Cóż, jest tak wiele powodów, dla których wełna jest naszym MVP wśród materiałów na dywany.

Dziś przedstawiamy zalety dywanów wełnianych i wyjaśniamy, dlaczego to ciężko pracujące włókno naturalne jest jednym z naszych ulubionych. Przeczytaj dalej, aby poznać zalety i wady dywanów wełnianych, które pomogą Ci sprawdzić, czy dywan wełniany jest dla Ciebie odpowiedni.

Oto 6 powodów, dla których warto pokochać dywany wełniane i wykładziny wełniane:

1. Dywany wełniane są trwałe i długowieczne

Kiedy inwestujesz swoje pieniądze w coś dla swojego domu, chcesz, aby to trwało, prawda? Prawda. Cóż, w przypadku dywanu wełnianego, zdecydowanie dostajesz pieniądze warte swojej ceny. Podczas gdy z reguły kosztują więcej na początku, trwałość wełny sprawia, że dywany te są bardzo trwałe - tak więc, podział "koszt-na-użytek" kończy się znacznie mniejszą ilością czasu niż w przypadku mniej kosztownego dywanu. Dywaniki wełniane mogą przetrwać ponad 50 lat, jeśli dobrze je traktujesz, więc choć są inwestycją, będziesz mógł cieszyć się nimi przez dłuższy okres czasu niż w przypadku innych materiałów dywanowych. Nie bez powodu tak wiele zabytkowych i historycznych dywanów, które można zobaczyć na rynku, jest wykonanych w 100% z wełny - ponieważ jest to materiał, który został stworzony, aby trwać i przetrwał próbę czasu!

Jednym z obszarów, w którym ta trwałość się ujawnia jest to, jak łatwo wełna odzyskuje swoje właściwości po wgnieceniach spowodowanych naciskiem nóg mebli. W trakcie użytkowania dywanu wełnianego, nieuchronnie będziesz się przeprowadzał raz lub dwa razy - a podczas przeprowadzki prawdopodobnie odkryjesz kilka głębokich wgnieceń w swoim dywanie od nóg mebli. Ale elastyczność włókien wełny oznacza, że z łatwością powróci on do swojego kształtu!

2. Wełna jest nietoksyczna i antybakteryjna

Wełna - która pochodzi od owiec - jest materiałem całkowicie naturalnym i naturalnie nietoksycznym. A przy tak wielu toksynach krążących po świecie, miło jest mieć o jedną rzecz mniej na głowie! Jest również naturalnie antybakteryjny, co w zasadzie oznacza, że sam się oczyszcza. Kiedy coś jest antybakteryjne, oznacza to, że hamuje lub zabija wzrost mikroorganizmów. Tak więc na dywanach wełnianych nie rozwijają się pleśń, grzyby, bakterie ani roztocza. Dzięki temu wełna nie pochłania zapachów, co sprawia, że dywan i pokój pachną świeżością!

Bonus: Wełna ma również naturalnie bardzo wysoki poziom azotu i wysoką zawartość wody, co sprawia, że wełna jest również odporna na płomienie!

3. Wełna jest materiałem przyjaznym dla środowiska i odnawialnym

Poza tym, że jest to materiał naturalny, warto zauważyć, że wełna jest zasobem odnawialnym. Dorosłe owce naturalnie produkują wełnę przez cały rok i są strzyżone mniej więcej raz w roku. Strzyżenie nie szkodzi owcy - w rzeczywistości jest wręcz niezbędne dla jej zdrowia i higieny. Nadmiar wełny może utrudniać owcy regulację temperatury, powodując przegrzanie, a także może zatrzymywać mocz i kał, co przyciąga szkodniki. Tak więc strzyżenie owiec jest konieczną i pełną współczucia praktyką, której efektem są piękne, przyjazne dla środowiska produkty. (Gdyby tylko coroczne strzyżenie przynosiło nam tak wspaniałe rezultaty!).

dywan wełna

Ale przerabianie wełny na dywany (lub jakikolwiek inny produkt z wełny, jak odzież czy koce) jest procesem. Po strzyżeniu wełna musi zostać wyprana, posortowana, zgrzeblona, wyczesana, przędzona, uformowana w przędzę, a następnie zabarwiona, zanim będzie można ją utkać na dywan. Ten długotrwały proces jest jednym z powodów, które przytaczamy, gdy klienci pytają nas: "dlaczego dywany są takie drogie?".

4. Dywany z wełny są łatwiejsze do czyszczenia niż z innych materiałów

Włókna wełny mają woskową powłokę zewnętrzną, która sprawia, że wełna jest antybakteryjna. Ale ta sama powłoka pomaga wełnie odpychać płyny - wspaniała cecha, jeśli chodzi o dywany! Jeśli rozlejesz coś na dywan z wełny, ciecz będzie się wolno wchłaniać, a w niektórych przypadkach nawet od razu się z niego stoczy. Możesz więc łatwo usunąć rozlaną ciecz, zanim wsiąknie ona w dywan. Upewnij się tylko, że szybko się do tego zabierzesz, aby nie kusić losu! Ale nawet jeśli znajdziesz plamę po wyschnięciu, roztwór płynu do mycia naczyń i wody może usunąć większość plam z wełnianego dywanu!

Odporność na plamy sprawia, że dywany wełniane doskonale nadają się do domów z dziećmi i zwierzętami domowymi, gdzie rozlane płyny i bałagan są nieuniknione. Jest to również świetny materiał na dywany w miejscach o dużym natężeniu ruchu. (W takich miejscach wybierz dywan z wełny o niskim runie, który będzie łatwiejszy do odkurzania i czyszczenia)!

5. Dywany wełniane są odporne na blaknięcie kolorów

Ta sama naturalna powłoka, która sprawia, że wełna jest antybakteryjna i wodoodporna, pomaga również w absorpcji i utrzymaniu koloru - co jest świetną cechą dla barwionych i kolorowych dywanów wełnianych. Jeśli kupisz wełniany dywan, który nie został poddany obróbce chemicznej podczas procesu produkcji, przekonasz się, że wełna będzie wyjątkowo odporna na blaknięcie, co pozwoli Ci uzyskać piękne, olśniewająco kolorowe dywany na lata. (Chemicznie przetwarzana wełna usuwa swoje naturalne właściwości ochronne, co czyni ją bardziej podatną na blaknięcie kolorów, ale pozostawia wełnę bardziej miękką i jedwabistą). Tak więc, nawet w zabytkowych dywanach wełnianych nadal można zobaczyć bogate, nasycone kolory, ponieważ wełna tak dobrze trzyma się kolorów. Jednak, aby pomóc kolor trwa tak długo, jak to możliwe, zachować dywan - wełna, lub inny materiał - z ciągłego, bezpośredniego światła słonecznego.

6. Dywany wełniane są bardzo wszechstronne

Wełniane dywany są bardzo uniwersalne i prawie na pewno znajdziesz wełniany dywan w swoim ulubionym stylu. Są one wykonane w obu wysokich i niskich wzorach runa, więc można znaleźć dywan wełniany na pluszowość chcesz. Są one również wykonane w szerokiej gamie kolorów i wzorów. Od inspirowanych stylem vintage do nowoczesnych, geometrycznych do organicznych, wzorzystych lub jednokolorowych - możesz znaleźć wełniany dywan, który będzie pasował do Twojego stylu i schematu kolorów.

Inne rozważania na temat dywanów wełnianych

Niektórzy ludzie mogą nazwać to wadami wełny. Inni mogą po prostu sklasyfikować je jako rzeczy do rozważenia przed zakupem. Tak czy inaczej, pamiętaj o tych trzech rzeczach podczas zakupów dywanu wełnianego!

Jak wspomnieliśmy wcześniej, dywany wełniane są zazwyczaj droższe niż dywany wykonane z innych materiałów. Wśród dywanów z włókien naturalnych, wełna plasuje się zaraz za jedwabiem jako najdroższy materiał. A dywany wełniane są zwykle znacznie droższe niż z włókien syntetycznych. Ale jeśli chodzi o dywany naturalne i syntetyczne, naprawdę wierzymy, że dywany wełniane zwracają się z czasem dzięki temu, jak długo są trwałe. Więc jeśli możesz naciągnąć swój budżet, aby kupić dywan wełniany, zachęcamy Cię do tego.

Wełna na początku dużo zrzuca. Pochodzi ona przecież od zwierzęcia, a większość zwierząt zrzuca! Jednak sposób, w jaki wełna jest tkana w dywanach, sprawia, że z czasem jej ilość maleje. Regularne odkurzanie może pomóc ograniczyć zrzucanie i utrzymać świeży wygląd dywanu. Celuj w szybkie odkurzanie około trzech razy w tygodniu! Jeszcze jedna uwaga: dywany ręcznie tkane wypadają mniej niż te tkane mechanicznie. Więc, spójrz na proces produkcji dywanu, jeśli jest to powód do niepokoju!

Niektórzy ludzie są uczuleni na wełnę - tak, oczywiście, jest to coś, co chciałbyś rozważyć przed zakupem dywanu wełnianego. Jeśli jest to znacząca alergia, zalecamy całkowite pominięcie tego materiału w wystroju domu. Bawełna i jedwab są świetnymi alternatywami, jeśli chcesz pozostać w sferze włókien naturalnych. Jednak dla kogoś, kto ma łagodną alergię na wełnę i tylko zapala się przy bezpośrednim kontakcie, możesz nadal zdecydować się na dywan z wełny, jeśli czujesz, że korzyści przewyższają alergię - ale bądź ostrożny, jeśli chodzi o sposób interakcji z nim. Zasadniczo unikaj siedzenia lub kładzenia się bezpośrednio na dywan i spłucz po wyczyszczeniu dywanu wełnianego.