Piątek, 13 września 2024
Osoby, które wykazują zainteresowanie zakupem płytek strukturalnych charakteryzujących się tym, że imitują kamień naturalny, mają coraz mniej powodów do niezadowolenia, mówimy bowiem o rozwiązaniach, które charakteryzują się coraz bardziej satysfakcjonującymi parametrami technicznymi. Najtańsze z nich oczekują na nas w marketach budowlanych, a ceny charakterystyczne dla kamienia dekoracyjnego wykonanego z gipsu oraz cementu zaczynają się już od 40 złotych płaconych za metr kwadratowy. Decydując się na zakup rozwiązań tego typu powinniśmy mieć jednak świadomość tego, że najtańsze z produktów charakteryzują się także najniższą jakością ich wykonania.
Jeśli więc mamy do czynienia z tego rodzaju płytkami strukturalnymi musimy liczyć się i z tym, że będą się one charakteryzowały nieregularnymi kształtami i dość niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Ich zastosowanie będzie możliwe jedynie wówczas, gdy zdecydujemy się na szersze fugi, a to sprawią, że walory dekoracyjne płytek strukturalnych zostaną w istotny sposób obniżone. Poszukując wysokiej jakości kamienia dekoracyjnego musimy liczyć się z tym, że będziemy mówić o wydatku zaczynającym się od 1500 złotych za metr kwadratowy. Na szczęście, za dość wygórowaną ceną podąża bardzo wysoka jakość, a parametry techniczne rozwiązań tego typu są bardziej zadawalające, choć naprawdę dobrze wykonane płytki strukturalne nie muszą być wcale mniej odporne na uszkodzenia niż ich naturalne odpowiedniki.
Przy kamieniu naturalnym również mamy zresztą do czynienia z dysproporcjami cenowymi, warto więc pamiętać, że najtańszy jest zazwyczaj kamień importowany z Chin, a więc taki, dla którego charakterystyczne są nie tylko nieregularne kształty, ale i dość wysoka cena. Często można usłyszeć, że taki chiński kamień naturalny jest gorszy jakościowo niż płytki strukturalne znajdujące się na średniej półce cenowej, warto mieć więc to na uwadze podczas dokonywania zakupów. Okazuje się zresztą, że cena kamienia strukturalnego nie musi być wcale naszym jedynym problemem, pewnym ograniczeniem okazują się bowiem również koszty, które wiążą się z samym jego ułożeniem. Często okazuje się, że mogą one wynosić nawet 50 złotych za metr kwadratowy, a usługa może wcale nie obejmować fugowania.