Piątek, 14 czerwca 2024

Jak wybrać dywan: wskazówki od eksperta

28 czerwca 2021

Dywaniki. One naprawdę pomagają pociągnąć pokój razem i sprawiają, że czuje się kompletny - ale mogą być dość chore, aby wybrać i kupić. Przy szalenie szerokim zakresie cen i tak wielu stylach do wyboru, zakupy dywanów mogą szybko stać się przytłaczające. My tam byliśmy! A ponieważ tak było, chcemy pomóc uprościć proces kupowania dywanów i ułatwić go Tobie!

Jeśli więc już zbyt długo zadajesz sobie pytanie: "Jaki dywan powinienem kupić?", czytaj dalej. Omówimy, jak wybrać dywan, biorąc pod uwagę cenę, materiał, rozmiar i styl! Dodatkowo, Meg Donovan, starszy dyrektor ds. rozwoju produktu i zaopatrzenia Modsy, podzieli się swoimi spostrzeżeniami na temat dywanów!

Ceny dywanów

Jedno z pytań, które słyszymy dość często, brzmi: "Dlaczego dywany są takie drogie?". I jest to słuszne pytanie. Chociaż można znaleźć dywany za mniej niż 200 dolarów, równie łatwo można natknąć się na dywany, których cena wynosi 2000 dolarów lub więcej. Skąd ta ogromna rozbieżność cen? Cóż, według Meg, zależy to od rozmiaru dywanu, materiału, procesu produkcji i kraju pochodzenia.

Meg mówi: "Jeśli chodzi o konstrukcję, dywanik tkany ręcznie lub ręcznie tkany będzie droższy niż tkany mechanicznie, ponieważ jego produkcja trwa o wiele dłużej." Ma to sens, prawda? A ponieważ dywany są wyceniane według stopy kwadratowej lub metra kwadratowego, większe dywany będą droższe.

Jeśli chodzi o materiał, wszystko co jest bardziej trwałe lub trudniejsze do pozyskania spowoduje, że dywan będzie droższy. Ponieważ włókna naturalne, takie jak wełna, jedwab lub bawełna, wymagają procesu wzrostu na bazie roślin lub zwierząt (podczas gdy włókna syntetyczne są po prostu produkowane), będą one często nieco droższe.

dywan

No i jest jeszcze kraj pochodzenia. Meg zauważa, że koszty pracy i umiejętności pracowników są bardzo zróżnicowane w przemyśle dywanowym. Tak więc dywan wykonany maszynowo w Chinach (co wiąże się z niższymi kosztami pracy i nie wymaga tak specyficznych umiejętności) będzie kosztował mniej niż ręcznie tkany dywan z Maroka, wykonany przez rodzinę, która zajmuje się tym od pokoleń.

Chcesz znaleźć dywan wyższej jakości za mniejszą cenę? Meg sugeruje szukanie dywanów używanych lub z drugiej ręki. Nie bój się przeszukiwać wyprzedaży nieruchomości, pchlich targów, a nawet sklepów z pamiątkami lub rynków internetowych. Czasami można zdobyć prawdziwy klejnot za niską cenę od kogoś, kto się przeprowadza lub zmienia wystrój i po prostu chce pozbyć się dywanu z rąk.

Rozmiary dywanów

Różne przestrzenie w domu wymagają różnych rozmiarów dywanów, dlatego ważne jest, aby przed dokonaniem zakupu zastanowić się, jaki rozmiar dywanu jest nam potrzebny. Bo nie ma nic gorszego niż uzyskanie dywan jesteś super podekscytowany o, tylko znaleźć to jest zbyt małe dla Twojej przestrzeni! (Choć mamy na to dobrą radę w dalszej części tej sekcji)!

Na wysokim poziomie, będziesz chciał rozważyć kształt i rozmiar swojego pokoju, jak również meble w przestrzeni i ogólny układ. Te szczegóły pomogą określić rozmiar dywanu, jakiego potrzebujesz. Często widzimy, że ludzie wybierają zbyt mały rozmiar dywanu do swojego salonu. Oto nasza wielka rada: pomiń dywan 5×8 i nie wybieraj mniejszego niż 6×9. Jednak w większości salonów najlepiej sprawdza się dywan o wymiarach 8×10 lub 9×12. W ten sposób możesz zdefiniować swoją przestrzeń za pomocą dywanu (dywan 5×8 nie jest w stanie zdefiniować dużej przestrzeni), a wszystkie Twoje meble mogą być przynajmniej częściowo na dywanie, co sprawi, że Twój układ będzie bardziej zamierzony.

W sypialni najpopularniejszym rozmiarem jest dywan 8×10, ponieważ jest wystarczająco duży, aby pasował do łóżka king-size, ale nie jest zbyt duży dla łóżka queen lub nawet full-size. Jednak w dużej sypialni można zwiększyć rozmiar do 9×12, aby uzyskać większe pokrycie podłogi, a w mniejszej sypialni z pełnym łóżkiem, można uciec z 6×10. A w sypialni z podwójnym łóżkiem, dywanik 5×7 będzie w sam raz!

Jeśli już kupiłeś dywanik, ale okazało się, że jest za mały do Twojej przestrzeni, nie przejmuj się! Meg jest przekonana, że dzięki kilku prostym warstwom dywanów, możesz wykorzystać ten zbyt mały dywan. Oto jej sztuczka: połóż większy dywanik pod małym. Naszym ulubionym sposobem na to jest użycie dużego dywanu z naturalnych włókien jako podstawy, a następnie umieszczenie go pod bardziej kolorowym i wzorzystym dywanem. W ten sposób uzyskasz potrzebne pokrycie podłogi, jednocześnie korzystając z mniejszego dywanu, który uwielbiasz. Jest to również świetne rozwiązanie dla tych, którzy mają antyczne lub zabytkowe dywaniki, które kochają, ale są zbyt małe! Dowiedz się więcej o tym, jak układać dywany warstwowo tutaj!

Chcesz, abyśmy przeprowadzili Cię przez proces wyboru odpowiedniego rozmiaru dywanu dla Twojej przestrzeni i układu w nieco bardziej szczegółowy sposób? Sprawdź nasz przewodnik po rozmiarze dywanu w salonie i przewodnik po rozmiarze dywanu w sypialni, aby uzyskać więcej szczegółów i mnóstwo specyfików, które pomogą Ci znaleźć idealny rozmiar dywanu!

Materiały na dywan

Rozmawialiśmy już o tym, jak różne materiały na dywan wpływają na ogólny koszt dywanu. Ale Meg sugeruje, że nie powinieneś podejmować decyzji o materiale dywanu wyłącznie w oparciu o swój budżet. Należy również pomyśleć o tym, gdzie dywan zostanie umieszczony i jakie czynniki stylu życia należy wziąć pod uwagę przy zakupie dywanu, ponieważ oba te czynniki wpływają na to, jaki materiał dywanu będzie najlepszy dla danej przestrzeni.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, włókna naturalne obejmują wszystko od jedwabiu i wełny po bawełnę, jutę, trawę morską i sizal. Dywany z włókien naturalnych są właśnie takie: naturalne. Nie musisz się więc martwić o dodatkowe toksyny lub chemikalia używane w procesie produkcji. Dywany z włókien naturalnych są również łatwiejsze w czyszczeniu, dzięki czemu świetnie nadają się do miejsc o dużym natężeniu ruchu.

Najlepszy wybór Meg: wełna

Wełna jest ulubionym materiałem Meg. Uwielbia ten materiał za jego trwałość i łatwość czyszczenia. Jest również naturalnie antybakteryjny, więc zasadniczo jest naturalnie samooczyszczający się, jeśli chodzi o zarodniki unoszące się w powietrzu! "Płacisz więcej za wełnę, ale dostajesz więcej za swoje pieniądze" - mówi Meg. "Dywany wełniane są bardziej trwałe niż inne materiały. Wełniany dywan może przetrwać ponad 50 lat, jeśli będziesz go dobrze traktować!" Choć wełna ma tendencję do obfitego puszczania puchu na początku (pochodzi w końcu od owcy, która puszcza pędy tak jak większość innych zwierząt), z czasem to się zmniejsza. Ręcznie tkany wełniany dywanik zrzuca mniej niż tkany mechanicznie dywanik z wełny. Ponieważ dywany wełniane są tak łatwe do czyszczenia - są praktycznie odporne na plamy - dywany wełniane o niskim runie są również najlepszym wyborem Meg dla obszarów o dużym natężeniu ruchu w Twoim domu, ponieważ mogą one wytrzymać nieco więcej zużycia niż inne materiały.

"Możesz uzyskać bardzo atrakcyjny wygląd za niską cenę, wybierając dywan z włókien syntetycznych" - mówi Meg. Ale, podobnie jak w przypadku szybkiej mody, może się to wiązać z kosztami. Syntetyczne dywany zwykle nie są tak trwałe jak ich odpowiedniki z włókien naturalnych. Dlaczego, pytasz? Materiały te są wytwarzane przez człowieka i zazwyczaj na bazie ropy naftowej. Z tego powodu mają tendencję do odrzucania wody i zatrzymywania brudu. Tłumaczenie: to sprawia, że czyszczenie jest wyzwaniem. Jeśli jednak masz ograniczony budżet, dzieci lub zwierzęta domowe, o których wiesz, że dadzą Twojemu dywanowi zarobić, materiał syntetyczny może być dobrym rozwiązaniem. Pamiętaj tylko, że prawdopodobnie będziesz musiał wymienić go wcześniej niż dywan z włókien naturalnych.

Najlepszy wybór Meg: PET

Jeśli zdecydujesz się na dywan z włókna syntetycznego, Meg twierdzi, że najlepszym wyborem będzie PET. Materiał ten jest wykonany z plastiku pochodzącego z recyklingu - witaj, eko! - a nici są tkane w taki sposób, że w dotyku i wyglądzie są bardzo podobne do wełny. Dzieje się tak, ponieważ sposób, w jaki materiał jest tkany, naśladuje sposób, w jaki można utkać naturalne włókno. Jest to również najłatwiejsze do czyszczenia włókno syntetyczne. Wszystko, czego potrzebujesz to trochę rozcieńczonego wybielacza i możesz wyczyścić większość plam i rozlanych płynów z dywanu PET. To sprawia, że jest to świetny materiał dla gospodarstw domowych z dziećmi i zwierzętami domowymi, a jednocześnie jest to materiał, który nadal czuje się miękki pod stopami!

Inne aspekty związane z dywanami

Po wylądował na rozmiar dywanu, materiał chcesz, i co budżet jest, istnieje tylko kilka innych rzeczy do rozważenia przy wyborze dywan! Po pierwsze, jaki jest ruch pieszych w obszarze, w którym ten dywan będzie lądował? Po drugie, jak bardzo chcesz, aby dywan czuł się pod stopami? Wreszcie, jaki styl chcesz wybrać? Czytaj dalej, aby poznać więcej szczegółów.

Przy wyborze dywanu warto zastanowić się, jak duży ruch pieszych będzie miał miejsce na co dzień (pomyśl, czy Twój dywan to 4-pasmowa autostrada, czy mniej uczęszczana boczna ulica). Zazwyczaj uważamy, że salon, wejście i przedpokój są miejscami o dużym natężeniu ruchu. Z kolei sypialnia lub jadalnia mogą być miejscami o mniejszym natężeniu ruchu, ponieważ będzie tam chodzić mniej osób, a dywan nie będzie ulegał tak dużemu zużyciu.

Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać dywan do jadalni w naszym przewodniku po dywanach do jadalni!

Dywaniki o wysokim runie są doskonałe do miejsc o małym natężeniu ruchu, a dywaniki o niższym runie są lepsze do miejsc o dużym natężeniu ruchu. Meg zauważa jednak, że nie jest to sztywna reguła. Dywaniki o niskim runie są po prostu łatwiejsze w czyszczeniu, co jest dobre dla miejsc o dużym natężeniu ruchu. Ale możesz też zrobić coś innego, jeśli przedkładasz estetykę nad praktyczność.

 

Dużą zaletą dywanów jest przytulność, jaką zapewniają pod stopami. Jest to więc kolejny czynnik, który należy rozważyć przy wyborze dywanu o wysokim lub niskim runie. Meg mówi, że jest to ostatecznie kwestia osobistych preferencji - pomyśl o swoim stylu życia, o tym, ile "przytulności" chcesz mieć w swojej przestrzeni i jaką estetykę preferujesz. Ale zastanów się również, jak często chcesz odkurzać. Dywany o wysokim runie muszą być odkurzane częściej!

Dywaniki o wysokim runie są bardziej ciepłe i dają poczucie przytulności. Meg zaleca wysokie runo w chłodniejszych klimatach i wszędzie tam, gdzie możesz chodzić boso, np. w sypialni. Jednak w standardowym pokoju prawdopodobnie będziesz chciał wybrać średnie lub niskie runo. I jeszcze dywany o płaskim splocie! Meg mówi, że jest to kolejny świetny sposób, aby uzyskać dużo wyglądu za mniej pieniędzy, a dywaniki te są zazwyczaj mniej wymagające w utrzymaniu. Nadają one pomieszczeniu opływowy wygląd, ale nie oferują żadnej puszystości.

Jednak przytulność to nie tylko okrywa dywanu. Podkładki pod dywan to świetny sposób, aby nadać dywanowi odrobinę dodatkowej poduszki i wygody. Zamiast gumowanej, antypoślizgowej podkładki pod dywan, która może uszkodzić podłogę i nie zapewnia żadnej dodatkowej amortyzacji, wybierz taką wykonaną z materiałów pochodzących z recyklingu. Ten styl jest sprzedawany w różnych grubościach i może być przycięty do dokładnego rozmiaru, którego potrzebujesz - możesz więc dodać trochę dodatkowego loft do swojego dywanu i może pomóc mu pozostać na swoim miejscu i nie ślizgać się! Ponadto, podkładki pod dywan mogą pomóc dywanowi przetrwać dłużej.

Na koniec, rozważ styl dywanu, który chcesz. Istnieje tak wiele różnych stylów tam, więc może to wydawać się nieco przytłaczające. Ale kiedy już przybijesz do swojego osobistego stylu projektowania wnętrz, możesz łatwiej zorientować się, na jaki styl zwrócić uwagę. Niektórzy ludzie wolą dywaniki w jasnych kolorach, a inni chcą czegoś bardziej neutralnego. Niektórzy chcą wzorzyste dywaniki, a inni idą na jednolity kolor lub prosty neutralny. Co wybierzesz jest do Ciebie i Twoich osobistych preferencji! To jest, gdzie naprawdę dostać się do zabawy i niech Twoja osobowość świecić!