Wtorek, 28 maja 2024

5 rzeczy, o które należy zapytać dostawcę okien

10 maja 2021

Matt Higgs z firmy Kloeber zdradza, jakie pytania należy mieć w rękawie podczas rozmów z fachowcami od okien i drzwi

Przy tak wielu firmach szklarskich, produktach, rodzajach szkła i materiałach ramowych, konieczne jest odrobienie pracy domowej w zakresie drzwi i okien dla Twojego projektu budowlanego. Znajdź wiarygodnego, godnego zaufania dostawcę, który pomoże Ci w doborze odpowiednich produktów, dostosowanych do Twoich wymagań. Tutaj

pięć kluczowych pytań, które należy zadać, aby upewnić się, że dokonujesz właściwego wyboru:

1. Jaki styl okna będzie najlepiej pasował do mojego projektu?

Doświadczony doradca powinien być w stanie przyjrzeć się Twoim planom i polecić, co będzie wyglądało najlepiej, w oparciu o styl nieruchomości i Twój osobisty gust. Większość uznanych firm oferuje szeroki wybór stylów, więc upewnij się, że znasz wszystkie możliwości. Studia przypadków i zdjęcia na ich stronie internetowej i kanałach mediów społecznościowych powinny dać Ci dobry pomysł na to, czy dostawca może osiągnąć rodzaj projektu, który chcesz.

Postaraj się mieć otwarty umysł na opcje, o których być może początkowo nie pomyślałeś, ponieważ może to zaowocować lepszym rozwiązaniem dla Twojego projektu.

2. Jakie materiały ramek mogę wybrać i jakie są ich zalety/wady?

Niektóre firmy mogą oferować tylko jeden materiał ramy, w tym przypadku są one prawdopodobne, aby powiedzieć, że jest to najlepszy i nie ma żadnych wad! Prawda jest taka, że każdy z nich ma swoje zalety i wady. Więc uzyskać wyważoną opinię od kogoś, kto ma odpowiednie doświadczenie, a nie próbuje zmusić cię w dół konkretnej trasy (tj. ich jedyną opcją). Oto szybki rundown tego, co jest tam.

PVCu: Nie oferujemy tego typu okien w firmie Kloeber, ale trudno jest zignorować okna plastikowe ze względu na ich niski koszt początkowy. Główną wadą jest to, że materiał ten nie jest szczególnie odporny na zmiany klimatyczne, dlatego może się rozszerzać i wypaczać. W przypadku większych drzwi konieczna będzie regularna regulacja.

Drewno: Drewno konstrukcyjne jest bardzo mocnym, stabilnym materiałem i fantastycznym naturalnym izolatorem, a niektóre produkty z drewna miękkiego są bardzo przystępne cenowo. Będzie wymagać regularnej konserwacji, ale wiele zależy od tego, gdzie i jak to jest zainstalowane: utrzymanie może być tak częste, jak trzy do pięciu lat, lub tak mało, jak 10 lat. Materiał ten jest również bardzo przyjazny dla środowiska, pod warunkiem, że jest pozyskiwany w sposób etyczny.

Aluminium: W średnim przedziale cenowym, metal ten jest bardzo wytrzymały i oferuje cienkie, eleganckie ramy. Nie jest szczególnie przyjazny dla środowiska, jeśli chodzi o sposób wydobycia, ale jest trwały i nadaje się do recyklingu. Aluminium jest również niezwykle łatwe w utrzymaniu.

Alu-clad: Ta kompozytowa konstrukcja daje najlepsze z obu światów, ponieważ posiada wspaniałe właściwości izolacyjne drewna oraz łatwe w utrzymaniu wykończenie zewnętrzne w postaci okładziny aluminiowej. Pod względem wydajności jest to produkt z najwyższej półki, przy czym ceny są zazwyczaj wyższe.

drzwi dom budowa

3. Na co powinienem zwrócić uwagę, jeśli chodzi o efektywność energetyczną?

Rozważania dotyczące zrównoważonego rozwoju sprowadzają się do tego, jak energooszczędne są okna po zamontowaniu i ile energii zużywa się podczas ich produkcji. Należy zapytać o wartość współczynnika U.
Jest to pomiar strat ciepła przez materiały, z których wykonane są okna lub drzwi. Im niższa liczba, tym lepiej. Dobrym punktem wyjścia jest 1,6 W/m2K dla okna i 1,4 dla drzwi, ale bardziej energooszczędne produkty powinny osiągnąć wartość 1,2 lub mniej.

Jeśli chodzi o produkcję, zapytaj o politykę środowiskową firmy, jak traktują swoje odpady i czy robią coś, aby zrównoważyć emisję dwutlenku węgla.

4. Co muszę wiedzieć o bezpieczeństwie?

Zapytaj o mechanizmy blokujące. Na przykład, będziesz chciał mieć dobrej jakości zamki wielopunktowe w większości drzwi. PAS24 to solidna metoda testowania bezpieczeństwa. Jeśli okna/drzwi spełniają tę normę, będziesz wiedział, że zapewniają rozsądny poziom ochrony zgodnie z częścią Q przepisów budowlanych (wymóg dla wszystkich nowo budowanych domów w Anglii). Secured by Design jest o krok powyżej PAS24, dając Ci dodatkowy poziom pewności, jeśli jest on dostępny w produktach, których potrzebujesz.

5. Czy powinienem wybrać drzwi przesuwne, bifold czy francuskie?

Twój dostawca nie może naprawdę odpowiedzieć na to pytanie bez wysłania kilku dobrze umiejscowionych pytań z powrotem na swój sposób pierwszy. Nie ma jednego uniwersalnego rozwiązania, więc oczekuj, że Twój doradca skłoni Cię do zastanowienia się nad tym, czego potrzebujesz od drzwi, a następnie przedstawi rekomendację.

Praktyczność: W jaki sposób drzwi będą używane na co dzień? Czy chcesz otworzyć cały otwór, aby korzystać z przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej jako jednej? Jakiej konserwacji spodziewamy się w okresie użytkowania?

Estetyka: Czy chcesz zobaczyć duże połacie szkła i mniej ram? Czy lubisz bardzo wąskie ramy, czy wolisz coś bardziej masywnego?

Bezpieczeństwo: Czy chcesz drzwi, które przeszły testy PAS24 lub posiadają akredytację Secured By Design?

Wydajność: Czy dobra szczelność i izolacja są ważniejsze przy podejmowaniu decyzji niż inne czynniki wymienione powyżej?