Piątek, 14 czerwca 2024

Instalacja okien: Jak zrobić to dobrze

6 kwietnia 2021

Nie wystarczy wybrać do swojego projektu wysokiej klasy okna i drzwi z potrójnymi szybami. Aby mieć pewność, że działają one zgodnie z założeniami, należy się również upewnić, że są dobrze zamontowane.

Współczynnik przenikania ciepła okna U mierzy przenikalność cieplną okna, przy czym niższe wartości wskazują na lepsze parametry. Dobre okno z potrójnymi szybami może mieć wartość Uw dla całego okna wynoszącą około 0,8 W/m2K. Ale przy złych szczegółach instalacji, całkowita strata ciepła przez to okno może być podwojona do efektywnej wartości U równej 1,6 W/m2K lub więcej po zamontowaniu.

Z kolei naprawdę dobrze wykonany montaż okna z potrójną szybą może w rzeczywistości poprawić jego bazową wartość Uw. Widać więc, jak ważne jest uzyskanie właściwego rezultatu dla danego projektu.

Dobry projekt okna

Okna i drzwi są zazwyczaj najsłabszym punktem przegrody izolacyjnej. Są one również potencjalnie jednym z najgorszych obszarów pod względem szczelności i mostków termicznych. Dlatego też należy zachować szczególną ostrożność, zastanawiając się nad sposobem ich montażu.

Architekt i dostawca okien muszą już na wczesnym etapie zaplanować odpowiednie szczegóły montażu. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę cały pakiet oferowanych produktów, w tym wskazówki dotyczące projektowania i montażu, jakie się otrzyma.

Green Building Store oferuje na przykład wsparcie techniczne dla swoich klientów. Obejmuje ono doradztwo techniczne w zakresie doboru detali, orientacyjne lub modelowe wartości Psi instalacji oraz dane gotowe do Passivhaus Planning Package. Taki poziom szczegółowości będzie nieoceniony dla właściwego dopracowania szczegółów projektu.

Mostki termiczne
Okna zazwyczaj działają najlepiej, gdy są umieszczone w izolacyjnej warstwie ściany. Jeśli okna i drzwi zostaną umieszczone w nieizolacyjnych warstwach konstrukcyjnych, takich jak ściany z kamienia lub cegły, powstanie mostek termiczny, przez który będzie mogło uciekać ciepło. Powoduje to nie tylko straty energii, ale także ryzyko kondensacji i rozwoju pleśni na tych zimnych powierzchniach.

Aby zminimalizować mostki termiczne, często możliwe jest przeniesienie izolacji na lico ramy okiennej, skutecznie owijając jej część izolacją. Najlepszym podejściem jest modelowanie szczegółów instalacji okien w oprogramowaniu do modelowania termicznego, aby ustalić wartości Psi mostka termicznego.

Szczelność powietrzna

Podobnie jak w przypadku mostków termicznych, jednym z obszarów o największym potencjalnym przecieku powietrza mogą być połączenia między ścianami i oknami. Aby uzyskać dobrą szczelność wokół ram okiennych, ważne jest stosowanie wysokiej jakości, trwałych, firmowych taśm uszczelniających.

W zależności od rodzaju konstrukcji, w Green Building Store stosujemy następujące taśmy Pro Clima:

Contega Solido SL/ SL-D idealnie nadaje się do łączenia ram okiennych z powierzchniami gipsowymi.
Taśma Tescon Profil jest odpowiednia do uszczelniania okien na innych powierzchniach, takich jak inteligentne, szczelne membrany paroszczelne, mur, tynk lub szkielet drewniany.

okno dom

Dobry montaż okien

Niestety, na etapie montażu wszystko może pójść nie tak, jak powinno. Na przykład, drzwi mogą nie być zamontowane w pełni prostopadle, co może powodować wiele problemów i nie jest łatwe do naprawienia. Z tego względu niezbędne jest powołanie doświadczonej ekipy montażowej.

Gdzie szukać instalatorów

Często specjalna ekipa montażowa jest powiązana z dostawcą okien. Ewentualnie montażu okien mogą podjąć się budowlańcy pracujący nad innymi aspektami Twojego samodzielnego projektu budowlanego lub modernizacyjnego. Szukając instalatorów, spróbuj przejrzeć studia przypadków i uzyskać referencje od innych klientów.

Najważniejsze wskazówki dotyczące montażu okien w Green Building Store

  • Dobre szczegóły instalacji są niezbędne dla dobrze funkcjonujących okien i drzwi.
  • Wczesne projektowanie i rozważania pomogą ograniczyć liczbę problemów na miejscu.
  • Pomyśl o mostkach termicznych podczas projektowania instalacji okien.
  • Umieszczenie okien i drzwi w strefie izolacji zapewnia optymalne działanie.
  • Nie zapomnij o szczegółach szczelności powietrznej wokół okien i drzwi.
  • Wybierz doświadczoną i zaufaną ekipę montażową.

Ponownie, porozmawiaj z dostawcą, aby poznać swoje możliwości. Green Building Store oferuje kilka opcji montażu, w tym nasz własny, akredytowany przez FENSA serwis dostawy i montażu dla całej Wielkiej Brytanii lub rekomendowanych instalatorów regionalnych. Możemy również zapewnić usługę wizyty na miejscu wraz ze szkoleniem i wsparciem dla Twojego zespołu budowlanego.

Pomiary

Zawsze zalecamy, aby zespół, który będzie montował okna, był tym samym zespołem, który mierzy otwory na budowie. W ten sposób uzyskuje się jeden punkt odpowiedzialności za montaż.

Zapewnienie jakości

Jak można się upewnić, że okna i drzwi są dobrze zamontowane na budowie? Okna i drzwi powinny być zamontowane pionowo i prostopadle, a także mechanicznie zamocowane w ramach lub za pomocą solidnych klamer lub płyt. Co ważne, powinny być zamontowane na uzgodnionej głębokości i w uzgodnionym położeniu w przegrodzie zewnętrznej ściany, z prawidłowo nałożonymi taśmami i uszczelkami. Po zamontowaniu należy zawsze sprawdzić, czy działają swobodnie i płynnie.