Wtorek, 28 maja 2024

Jak zmniejszyć ilość plastiku w swoim projekcie

8 kwietnia 2021

W miarę jak coraz więcej z nas staje się świadomych negatywnego wpływu plastiku na nasze zdrowie i środowisko, Nigel Griffiths omawia, jak i dlaczego szukać alternatywnych produktów dla swojego samodzielnie budowanego domu.

Plastik jest wszędzie - zarówno w postaci produktów, jak i odpadów. Ulatniające się tworzywa sztuczne są plagą na naszych poboczach dróg, w ciekach wodnych, na polach i w oceanach. Mikroplastiki przedostały się nawet do naszych zasobów wodnych i są obecne na biegunie północnym. Wygląda na to, że ten dżin już dawno wyszedł z butelki (a także w niej!).

Podejmowane są odważne próby rozszerzenia rynku recyklingu, ulepszenia technologii, aby przetwarzać więcej rodzajów odpadów i zbierać odpady z naszych plaż i oceanów. Wierzę jednak, że to, co naprawdę musimy zrobić, to zaprzestać produkcji tych rzeczy w pierwszej kolejności. Zanieczyszczenie plastikiem ustąpi tylko wtedy, gdy zostanie zakazane lub gdy ludzie przestaną się go domagać.

I tu właśnie wkraczamy my, samodzielni budowniczowie; nie tylko możemy zmniejszyć zużycie plastiku w naszych własnych projektach, ale możemy również dać przykład reszcie branży budowlanej i udowodnić, że nie jest to takie trudne do zrobienia. Podstawową kwestią jest oczywiście to, że do początku/ połowy XX wieku żadne budynki nie zawierały tworzyw sztucznych, ponieważ nie zostały one wynalezione. Na tej podstawie jest całkowicie możliwe, aby w naszych domach było sucho, bezpiecznie, zdrowo i ciepło bez żadnych tworzyw sztucznych.

Dlaczego plastik jest szkodliwy?

Istnieją obawy dotyczące zdrowia związane z tworzywami sztucznymi, w tym z wydzielaniem gazów przez niektóre produkty. Trudno jest uzyskać wiarygodne dowody na temat wpływu wielu substancji chemicznych stosowanych w produkcji tworzyw sztucznych, ale stabilizatory i dodatki są stosowane w PCW, a niektóre z tych dodatków nie są już stosowane ze względu na ich toksyczność.

Jednak substancje te znajdują się już w niezliczonych budynkach. W przypadku podpalenia tworzyw sztucznych, są one najbardziej niebezpieczne - PCW wydziela chlorowodór, który może być śmiertelny.

Innym kluczowym powodem, dla którego warto ograniczyć stosowanie tworzyw sztucznych jest fakt, że są one produkowane z ropy naftowej. Jest to surowiec nieodnawialny (tzn. skończony) i szybko się wyczerpujący. Nadejdzie więc moment, w którym będziemy musieli zerwać z naszym uzależnieniem od plastiku. Inną wadą tworzyw sztucznych jest to, że ich produkcja jest energochłonna, więc ich wpływ na środowisko jest znacznie większy niż odnawialnych i naturalnych alternatyw, które są dostępne dla większości zastosowań.

Aluminiowe ramy okienne i drzwiowe mają wysoką wydajność i oferują współczesny wygląd, który jest popularny w otwartych przestrzeniach, które łączą się z ogrodem. Te okna dwuskrzydłowe pochodzą z firmy Kloeber. 

Plastik jest obecny w tak wielu elementach naszych domów. Oczywiście, wszyscy przyzwyczailiśmy się do życia ze sztucznym oświetleniem, telewizorami, telefonami i wieloma innymi urządzeniami elektrycznymi, więc nieuniknione jest zapotrzebowanie na tworzywa sztuczne, które służą do dostarczania i dystrybucji energii elektrycznej w domach. Niemal nieuniknione jest również wykorzystywanie plastiku w instalacjach kanalizacyjnych. Ale jeśli chodzi o alternatywy, zaczniemy od dużych pozycji biletów.

remont dom

Odpady z tworzyw sztucznych w oknach i drzwiach

Zdecydowanie największe zastosowanie tworzyw sztucznych w budynkach XX wieku miało miejsce w przypadku okien. Było to zarówno szkodliwe dla środowiska, jak i tragiczne w skutkach dla dziedzictwa kulturowego, ponieważ doskonale funkcjonalne ramy okienne wykonane z wolno rosnącej sosny zostały wyrwane i zastąpione nowymi. W wielu przypadkach gniły one tylko na dolnym parapecie, jeśli w ogóle, a stało się to dopiero w wyniku długotrwałego zaniedbania.

Wymienione okna nie przetrwały, a wiele z nich w ciągu 30 lat wymieniono po raz drugi, ponieważ szyby zespolone zaparowały, ramy uległy degradacji pod wpływem promieniowania UV, a pęknięcia są trudne lub niemożliwe do naprawienia.

Efekt ekologiczny dwóch wymian znacznie przewyższa zaoszczędzoną energię dzięki zmniejszeniu strat ciepła. Oczywiście, oryginalne okna o właściwych proporcjach, z szybami rolowanymi i drobnymi
i drobnymi detalami zostały utracone. Szklenie wtórne, naprawa i zabezpieczenie przed przeciągami pozwoliłyby na wykonanie 75% pracy termicznej przy 25% efekcie.

Czy wolno mi wspomnieć o pięknie? Moim zdaniem, okna drewniane i metalowe są generalnie (choć nie zawsze) lepiej wyglądające niż ich plastikowe odpowiedniki. Oczywiście, piękno jest w oku patrzącego - ale kiedy zacznie się je rozkładać i analizować, istnieją zasady proporcji i projektowania, które są często naruszane przez projektantów PVCu.

Nie ma żadnego powodu, dla którego podwójne szyby zostały utożsamione z oknami plastikowymi, ponieważ jest całkowicie możliwe zbudowanie doskonałej jakości, trwałych okien z ramą drewnianą, które mogą być podwójnie lub nawet potrójnie szklone. To samo dotyczy metalu czy drewna modyfikowanego.

Technologia produkcji farb i innych powłok znacznie się poprawiła w ostatnich latach, chociaż oryginalne okna drewniane, jeśli są dobrze konserwowane, mogą przetrwać bezterminowo - nawet przy użyciu farb, które były dostępne w XX wieku.

Drewno lub metal mogą być stosowane w oknach przesuwnych, skrzydłowych lub podokiennych, wszystkie zbudowane zgodnie z nowoczesnymi specyfikacjami termicznymi, trwałe, naprawialne i zrównoważone (zapewnij certyfikat FSC lub równoważny).

Są one droższe niż okna plastikowe, ale jeśli jesteś samodzielnym budowniczym, spójrz na dodatkową cenę jako procent ogólnego budżetu. Jeśli weźmiesz pod uwagę, co to doda do wyglądu i wartości budynku, wtedy staje się to nie do pomyślenia. Okna są oczami budynku i tak ważne jest, aby zrobić to dobrze.

Izolacja z tworzyw sztucznych

Główny nurt przemysłu budowlanego wydaje się być przywiązany do izolacji z tworzyw sztucznych, głównie poliizocyjanuranów - sztywnych płyt izolacyjnych stosowanych w konstrukcji ścian (i podłóg).

Istnieje wiele alternatywnych rozwiązań, zwłaszcza w przypadku ścian, gdzie wnikanie wilgoci nie powinno stanowić zagrożenia. Ponieważ produkty izolacyjne z tworzyw sztucznych są bardzo skuteczne pod względem termicznym, karą jest to, że ściana będzie musiała być nieco grubsza, aby osiągnąć tę samą wartość U przy użyciu alternatywnego produktu o niższej rezystywności.